Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przyzna w środę medale „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” alumnom przymusowo wcielanym do armii w okresie PRL. Uroczystość odbędzie się w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
W komunikacie przesłanym mediom Urząd poinformował, że w środę jego szef, minister Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w sesji naukowej poświęconej alumnom przymusowo wcielanym do armii w czasach PRL. Sesję organizuje ordynariat polowy Wojska Polskiego. Podczas uroczystości szef UdSKiOR uhonoruje zasłużonych kapłanów medalami "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria". Przewidziano także wystąpienie ministra Jana Józefa Kasprzyka.
Urząd przypomniał, że w latach 1959-1980 do wojska przymusowo wcielono ok. 3000 kleryków z seminariów duchownych.
"Funkcjonowały trzy jednostki specjalizujące się w +wychowywaniu+ kleryków: w Szczecinie-Podjuchach, Gdańsku i Opolu. W późniejszym czasie opolska jednostka została przeniesiona do Brzegu, a jednostka z Gdańska – do Bartoszyc. W czasie trwania służby wojskowej kandydaci do kapłaństwa byli na różne sposoby szykanowani: zmuszano ich do wykonywania ciężkich, często bezsensownych prac fizycznych, uniemożliwiano praktyki religijne, znęcano się nad nimi fizycznie i psychicznie, a także namawiano do porzucenia seminariów w zamian za pomoc w znalezieniu mieszkania, pracy oraz miejsca na świeckich uczelniach" – wyjaśniono.
Dodano, że "środowisko księży, którzy byli zmuszeni do odbycia podczas studiów seminaryjnych służby wojskowej, kilkakrotnie zwracało się do kolejnych prezydentów RP, ministrów obrony narodowej, przewodniczących Konferencji Episkopatu Polski oraz biskupów polowych z prośbą o zauważenie i uznanie faktu odbycia przez nich przymusowej, dwuletniej służby w wojsku".
"Wnioskowano o mianowanie ówczesnych alumnów-żołnierzy na pierwszy stopień oficerski, tak jak miało to miejsce w przypadku studentów świeckich uczelni, których obowiązkowe przeszkolenie wojskowe trwało znacznie krócej. Dopiero w 2016 r. powyższe postulaty zostały zrealizowane. Księża otrzymali stopień podporucznika rezerwy, który nie wiąże się z żadnymi przywilejami przewidzianymi dla oficerów zawodowych. Jednym z byłych alumnów zmuszonych do odbycia służby wojskowej był śp. ks. Jerzy Popiełuszko, który pełnił ją w latach 1966-1968 w jednostce w Bartoszycach" – podano w komunikacie.
Medal "Pro Patria" jest nadawany od 2011 r. przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Odznaczenie trafia do "osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej". Z kolei ustanowiony w 2018 r. medal "Pro Bono Poloniae" jest przyznawany za wyróżnianie się "w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami kraju". (PAP)
Autorka: Daria Porycka
dap/ joz/