„Rycerz” to dokument ukazujący życie św. Maksymiliana Kolbego - męczennika, misjonarza, wynalazcy, założyciela największego zakonu męskiego w ówczesnej Europie i twórcy koncernu medialnego - na tle dziejów Polski. Rzymska premiera filmu odbędzie się w poniedziałek w kościele św. Piotra w Okowach.
Film "Rycerz" powstał w ramach projektu Fundacji Opoka "Polska energia zmienia świat", którego celem jest ukazywanie światowej opinii publicznej historii Polski za pośrednictwem wybitnych postaci - poinformowali w komunikacie przekazanym PAP twórcy filmu z Fundacji Opoka.
W ramach projektu powstał już film dokumentalny "Będziesz miłował" poświęcony bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Za pośrednictwem sieci telewizyjnej EWTN dokument dotarł do kilkudziesięciu milionów odbiorców, głównie w obu Amerykach. W marcu 2023 roku produkcja została zaprezentowana korpusowi dyplomatycznemu akredytowanemu przy Watykanie.
30 października najnowsza produkcja Fundacji Opoka 30 zostanie zaprezentowana dyplomatom w kościele św. Piotra w Okowach w Rzymie.
"Rycerz" to 57-minutowy dokument ukazujący życie św. Maksymiliana Kolbego na tle dziejów Polski. "Dla większości osób o. Maksymilian pozostaje przede wszystkim męczennikiem. Tymczasem jego bogatym życiorysem można by obdarzyć kilka osób. We wszystkich dziedzinach, którymi się zajmował, nie uznawał kompromisów. Wstępując do zakonu, przyjął imię Maksymilian, co po łacinie oznacza +Największy+ i to imię doskonale charakteryzuje jego przyszłe działania. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wielka i bogata była to postać. Był misjonarzem, wynalazcą, założycielem największego zakonu męskiego w ówczesnej Europie, twórcą nowoczesnego koncernu medialnego. Męczeństwo było zwieńczeniem całego jego życia" - powiedział cytowany w komunikacie reżyser filmu Michał Szymanowicz.
Teolog, biograf św. Jana Pawła II dodał, że św. Maksymilian był "bardzo energicznym człowiekiem, kimś, kto pragnął przygody". Podkreślił, że we wszystkich dziedzinach, jakimi się zajmował, nie uznawał kompromisów, stworzył pierwsze katolickie imperium medialne na świecie a jego poświęcenie było "konsekwencją całego życia".
Z kolei były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller podkreślił w filmie, że życie i śmierć św. Maksymiliana Kolbego "przypominają życie Jezusa Chrystusa".
Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. W 1910 r. rozpoczął nowicjat w zakonie franciszkanów, przyjmując imię Maksymilian. Śluby złożył 1 grudnia 1914 r., przyjmując imię Maria.
Dwa lata później rozpoczął studia w Rzymie. Tam w 1917 roku założył stowarzyszenie Rycerstwa Niepokalanej. Do Polski powrócił w 1919 roku.
W 1927 roku założył pod Warszawą klasztor-wydawnictwo Niepokalanów. Trzy lata później wyjechał do Japonii, z której powrócił do kraju w 1936 roku. Objął kierownictwo Niepokalanowa, który stał się największym klasztorem katolickim na świecie. W chwili wybuchu II wojny światowej było tam 700 zakonników i kandydatów.
Do Auschwitz trafił 28 maja 1941 r.; otrzymał numer 16670. W ostatnich dniach lipca 1941 r., po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swe życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 r., dobity zastrzykiem fenolu jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym, w podziemiach bloku 11, tzw. Bloku Śmierci.
Ojciec Maksymilian został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku, natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 roku. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ sdd/