Szukamy różnych metod, by promować polską kulturę wśród mieszkającej na Łotwie Polonii i w społeczeństwie łotewskim – mówi PAP Mariusz Duka, prezes i założyciel Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Relacji Polsko-Łotewskich „Silesia”.
Stowarzyszenie założyliśmy w 2017 roku, a jego głównym celem jest promowanie polskiej kultury wśród Polonii mieszkającej na Łotwie i wśród Łotyszy – podkreślił pochodzący ze Śląska Mariusz Duka.
„Silesia” organizuje festiwale filmów polskich, akcję Narodowe Czytanie, konkursy. Stowarzyszenie zorganizowało też Piknik Polski i wraz z Ambasadą RP w Rydze - Pierwszy Bal Polski – powiedziała PAP Indra Duka, wiceprezes stowarzyszenia. „To są wydarzenia, które są oczekiwane i chętnie odwiedzane zarówno przez Polonię, jak i Łotyszy” – wskazała.
Stowarzyszenie prowadzi też kursy języka polskiego. „Zainteresowanie jest dość duże. Są to osoby młode i starsze. Większość z nich ma pochodzenie polskie, jednak nie tylko – to też np. miłośnicy kultury polskiej” – poinformowała Indra Duka.
Według szefa organizacji polska kultura jest interesująca dla społeczeństwa łotewskiego. „Myślę, że przez wiele wydarzeń kulturalnych potrafimy pokazać, że polska kultura, polska tradycja, jest bardzo bogata i mamy bardzo dużo do pokazania Łotyszom: choćby polskie filmy, które naprawdę cieszą się ogromnym zainteresowaniem” – kontynuował Mariusz Duka, zaznaczając, że jego organizacja stara się szukać różnych metod promocji polskiej kultury.
PAP rozmawiała z założycielami stowarzyszenia podczas październikowego Festiwalu Filmów Polskich w Rydze, w ramach którego zaprezentowano łotewskiej publiczności filmy: „Najlepszy”, „Sonata” i „Bogowie”. Wstęp na pokazy był bezpłatny.
W organizacji i finansowaniu wydarzeń pomaga stowarzyszeniu Ambasada RP na Łotwie, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego oraz Orlen Lietuva. „Bez tego wsparcia nie dalibyśmy rady zorganizować takich wydarzeń. Staramy się organizować duże przedsięwzięcia z dużymi i pewnymi partnerami” – przyznał Mariusz Duka.
Indra Duka oceniła, że relacje polsko-łotewskie są bardzo dobre i oba społeczeństwa coraz lepiej rozumieją się wzajemnie. „Tak naprawdę kultura polska była na Łotwie obecna i lubiana od wielu, wielu lat, trzeba jednak ją popularyzować i to jest nasz cel” – podsumowała.
Z Rygi Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ jar/