Wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej, międzynarodowe sympozjum na temat jej twórczości, koncert, spotkania i wspomnienia – to cykl imprez zorganizowanych w Rzymie z udziałem polskich znawców jej poezji oraz włoskich polonistów w związku ze stuleciem urodzin laureatki literackiej Nagrody Nobla. W środę zakończyła je sesja w Instytucie Polskim nad Tybrem.
Serię wydarzeń dedykowanych tej bardzo cenionej we Włoszech poetce zorganizował wydział studiów europejskich, amerykańskich i międzykulturowych rzymskiego uniwersytetu La Sapienza we współpracy z muzeum sztuki współczesnej tej uczelni, Domem Literatury i Instytutem Polskim.
Dużym zainteresowaniem cieszy się zorganizowana na La Sapienzy wystawa kolaży, wykonanych przez poetkę, która nazywała je wyklejankami. Miłośnikom jej poezji przypomniano, że skrupulatnie przez lata gromadziła wycinki z gazet i pism, następnie wykorzystywała je tworząc pocztówki dla swoich przyjaciół.
W Wiecznym Mieście można obejrzeć około 80 jej prac, a także zilustrowany przez nią tuż po wojnie podręcznik do angielskiego - "First steps in English" Jana Stanisławskiego.
Także na rzymskim uniwersytecie odbyło się sympozjum pod hasłem "Szymborska i...".
Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, jej sekretarz Michał Rusinek mówił o jej „rodnikach”, czyli pomysłach na kolejne wiersze, które nie zostały napisane.
„Szymborska i inni” - to tytuł wystąpienia Teresy Walas.
Guido Mattia Gallerani z Uniwersytetu w Bolonii opowiadał o związkach noblistki z włoska poezją, a wykładowca literatury polskiej i tłumacz Silvano De Fanti - o przekładach jej poezji.
Szymborska i polska poezja kobieca- to z kolei temat poruszony przez Joannę Grądziel-Wójcik.
Polonista i tłumacz Andrea Ceccherelli opowiadał o przyjaźni poetki z Czesławem Miłoszem, a Francesca Fornari - m.in. o jej korespondencji ze Zbigniewem Herbertem. Polonista Luigi Marinelli przedstawił sylwetki noblistki oraz Stanisława Lema.
We wtorek w Domu Literatury w Wiecznym Mieście odbyło się spotkanie pod hasłem „Szymborska i inne”, podczas którego jej wiersze zaprezentowały włoskie poetki: Antonella Anedda, Maria Grazia Calandrone, Annalisa Comes, Carmen Gallo, Laura Pugno. Przedstawiono też poezję Krystyny Dąbrowskiej, Julii Hartwig, Urszuli Kozioł, Małgorzaty Lebdy.
W Instytucie Polskim zorganizowano koncert “Ella w niebie”. To tytuł wiersza Wisławy Szymborskiej, dedykowany uwielbianej przez nią Elli Fitzgerald. Przed polską i włoską publicznością wystąpiła wokalistka Silvia Manco.
W końcowej trzeciej sesji międzynarodowej konferencji w Instytucie Polskim uczestniczyli Wojciech Ligęza, Tomasz Bilczewski, Giovanna Tomassucci, Luca Bernardini i Monika Woźniak, a także Sergio Maifredi, który podsumował bogate obchody stulecia urodzin poetki we Włoszech, zorganizowane w wielu miastach.
Przypomniano entuzjastycznie przyjęty we włoskich miastach spektakl "Posłuchaj, jak mi prędko bije twoje serce".
Monika Woźniak z Uniwersytetu La Sapienza mówiła o "dyskretnej frazeologii" poetki i stwierdziła: jej poezja "jest łatwa do czytania po polsku, a jak się ją tłumaczy, staje się koszmarem dla tłumacza".
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ mal/