W sobotę w domu kultury w Dywitach pod Olsztynem rozpocznie się IX edycja Konkursu prezentacji gwary warmińskiej „Po naszamu. Po warnijsku”. Każdy zainteresowany gwarą może słuchać tych prezentacji.
"Przydźta i łoboczta, jek te młode po warnijsku mogó!" – zapraszają organizatorzy gwarowego konkursu dla uczniów "Po naszamu. Po warnijsku". W sobotę w domu kultury w Dywitach pod Olsztynem odbędzie się dziewiąta edycja tego konkursu. Początek o godz. 10.00, wstęp wolny.
Uczniowie, którzy będą wygłaszali opowieści w gwarze, wcześniej uczestniczyli w gwarowych warsztatach. Wygłoszą teksty, które napisali sami (np. z pomocą nauczycieli czy rodziny), mogą też skorzystać z gotowych gwarowych opowieści napisanych m.in. przez Warmiaków Edwarda Cyfusa i Łukasza Rucha. Tradycją tego konkursu jest to, że dzieci ubierają się w ludowe warmińskie stroje.
Gwara warmińska jest wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kultury. W ostatnim czasie jest podejmowanych wiele działań, które mają tę gwarę popularyzować. W piątek depozytariusze gwary ogłosili zwycięzców w konkursie mema po warmińsku, w ostatnim czasie doszło także do przetłumaczenia na gwarę sześciu bajek biskupa Ignacego Krasickiego. Od pięciu lat w Olsztynie organizowane są także kursy gwary warmińskiej.
Gwara i ludowe utwory inspirują także twórców żyjących na współczesnej Warmii. Powstają utwory literackie i muzyczne inspirowane krainą i jej historią. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ joz/