Zakończyła się modernizacja budynku stajni oraz wozowni w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze (Wielkopolskie). Dotąd obiekty pełniły funkcję warsztatowo-magazynową, teraz powstanie w nich sala wielofunkcyjna, przestrzeń gastronomiczna i biurowa.
Zespół pałacowo-parkowy w Winnej Górze wielkopolski samorząd kupił od prywatnego właściciela w połowie 2018 roku. Kilka miesięcy później w pałacu ruszyło muzeum poświęcone gen. Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, Legionom Polskim oraz wybitnym Wielkopolanom.
Prace związane z przebudową i zmianą sposobu użytkowania stajni oraz wozowni rozpoczęły się w ub. roku. Koszt modernizacji obiektów wyniósł 4,5 mln zł; środki pochodziły z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
"To realizacja pierwszego etapu zaplanowanych zmian infrastrukturalnych Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. To jednocześnie krok w stronę najważniejszego przedsięwzięcia inwestycyjnego tej instytucji, jakim jest modernizacja pałacu i realizacja w jego przestrzeniach wystawy stałej poświęconej generałowi Dąbrowskiemu, prekursorom pracy organicznej oraz historii obecnego pałacu" – powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Od soboty w stajni i wozowni dostępna jest wystawa "Generał sam się broni". Organizatorzy wystawy poinformowali, że jej celem jest "lekkie odbrązowienie" Jana Henryka Dąbrowskiego, który w trakcie swojego życia musiał dokonywać trudnych wyborów, niejednokrotnie narażając się na krytykę ze strony rodaków.
"Jednym z głównych zarzutów był fakt, że Dąbrowski nie mówił dobrze w języku polskim i ze względu na swój niemiecki sposób życia złośliwie był nazywany Niemcem. Zwiedzający winnogórską wystawę zostają zaproszeni do odkrywania ciekawego życiorysu generała przedstawionego w formie nawiązującej plastycznie do gry planszowej" – podali organizatorzy.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do grudnia 2024 roku.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jest powstałą w styczniu 2021 roku instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Wcześniej placówka była filią Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.
Gen. Dąbrowski otrzymał majątek Winna Góra w 1807 r. od Napoleona za wierną służbę u jego boku. Barokowy pałac w Winnej Górze powstał w latach 1760-70. Po przejęciu dóbr Dąbrowski gromadził w pałacu pamiątki i dokumenty związane z walkami Polaków. W Winnej Górze bywali: Julian Ursyn Niemcewicz, Władysław Syrokomla i Henryk Sienkiewicz.
Na początku XX w. stan techniczny pałacu był na tyle zły, że ówczesny właściciel hr. Henryk Mańkowski zdecydował się na jego rozbiórkę i budowę nowej siedziby. Pałac został wzniesiony w 1910 r. wg projektu Stanisława Boreckiego w stylu polskim (stanisławowskim). Obiekt do II wojny światowej pozostawał w rękach spadkobierców generała, po wojnie został przejęty przez państwo, a od 2003 r. stał się własnością prywatną. Do czasu zakupu pałacu przez wielkopolski samorząd, w jego kilku pomieszczeniach funkcjonowała - zorganizowana w 1987 r. - izba pamięci gen. Dąbrowskiego.
Twórca Legionów Polskich we Włoszech, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, inicjator zwycięskiego powstania wielkopolskiego po śmierci 6 czerwca 1818 r. pochowany został w miejscowym kościele. Urna z jego sercem znajduje się w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach poznańskiego kościoła św. Wojciecha. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ aszw/