W świecie, który jest tak mocno podzielony, w którym trwają nieustannie konflikty oraz odchodzenie wielu ludzi od Boga, Kościół musi pozostać znakiem jedności i prawdy, jaka pochodzi od Jezusa Chrystusa – napisał metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w liście na rozpoczynający się w niedzielę adwent.
Metropolita poznański przypomniał, że pierwsza niedziela adwentu rozpoczyna nowy rok pracy duszpasterskiej i formacyjnej Kościoła w Polsce.
„Tym razem naszej wędrówce wiary będzie towarzyszyło motto: Uczestniczę we wspólnocie Kościoła, która zachęca nas wszystkich, abyśmy wspólnie raz jeszcze odkryli, że Kościół Chrystusowy jest naszym domem, w którym każdy znajdzie dla siebie miejsce i przestrzeń swojego rozwoju we wspólnocie” - podkreślił.
Hierarcha zauważył, że refleksji zmierzających do pogłębienia zaangażowania w życie wspólnoty wiary nie można oderwać od trwającego w Kościele Synodu o synodalności, którego pierwsza sesja zakończyła się z końcem października w Rzymie.
„W przestrzeni publicznej, pośród biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich pojawiają się różne głosy, radości i niepokoje związane z zakończoną w Rzymie sesją plenarną. Wobec tego raz jeszcze pragnę podkreślić, że w świecie, który jest tak mocno podzielony, w którym trwają nieustannie konflikty zbrojne oraz odchodzenie wielu ludzi od Boga i życia Ewangelią, Kościół musi pozostać znakiem jedności i prawdy, jaka pochodzi od Jezusa Chrystusa. Dlatego też podkreślam, że o ile możemy dyskutować i szukać sposobów owocnej ewangelizacji świata i człowieka poprzez podejmowanie najróżniejszych inicjatyw duszpasterskich, to jednak nauczanie Kościoła i wyznanie wiary muszą pozostać wspólne dla całego Kościoła, niezależnie od kontynentu, kultury i mentalności” – napisał abp Gądecki.
Metropolita podkreślił, że nasza obecność w Kościele to nic innego jak podążanie drogą, którą Chrystus prowadzi nas ku zbawieniu.
„Podstawowym gremium synodalnym w parafii jest parafialna rada duszpasterska, która jednoczy i gromadzi przedstawicieli wszystkich wspólnot budujących parafialną rodzinę wiary. Nie może być zatem takiej wspólnoty, w której nie istniałoby to gremium lub też było tylko na papierze. Zachęcam, aby ożywić funkcjonowanie rad duszpasterskich oraz zadbać, aby w każdej z nich znaleźli się przedstawiciele wszystkich środowisk duszpasterskich parafii, w tym również ludzie młodzi” - napisał.
Abp Gądecki zachęcił do dalszego rozwoju w archidiecezji kaplic wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu.
„Proszę duchownych i świeckich, aby nie było w naszej archidiecezji parafii, w której raz w tygodniu kapłani wraz z wiernymi nie modliliby się przed Najświętszym Sakramentem za Kościół, za kapłanów, a także o dar nowych powołań kapłańskich” - polecił.
Abp Gądecki stwierdził, że zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej rozwija takie funkcjonowanie parafii, które „pozwala jej stać się przystanią, miejscem modlitwy, spotkania i wsłuchiwanie się w siebie nawzajem”.
„Polskie syntezy synodalne pokazały, że potrzebujemy poprawienia relacji między duchownymi i świeckimi i na odwrót. Jest to nasze wspólne zadanie. Bogactwo funkcjonowania w archidiecezji poznańskiej wielu ruchów i wspólnot o wymiarze charyzmatycznym, ewangelizacyjnym, misyjnym i formacyjnym jest ogromne. Mimo to potrzebujemy dalszych nowych impulsów i nieustannej wymiany myśli i doświadczeń” - podkreślił.
Metropolita poznański udzielił wszystkim archidiecezjanom błogosławieństwa „na owocne przeżycie Adwentu oraz rozeznanie własnej przestrzeni zaangażowania w życie Kościoła”. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ dki/