Zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia na Śląsku, w Zagłębiu i na Żywiecczyźnie, a także tradycyjne świąteczne potrawy i ozdoby – prezentowane będą w niedzielę 17 grudnia podczas Śląskiej Wiliji, organizowanej co roku w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.
Podczas tegorocznej edycji Wiliji premierowo zaprezentuje się "Dygająca kapela" - pierwszy w kraju amatorski skansenowy zespół muzyczny. Wydarzeniem specjalnym będzie oddzielnie biletowany Koncert Światła - polskich pieśni adwentowych w nowoczesnym brzmieniu i ze efektami świetlnymi.
Organizatorzy w ramach tej jednej przedświątecznej imprezy zbierają związane ze Świętami śląskie obyczaje - oraz zwyczaje terenów leżących dziś w woj. śląskim, ale z historycznym Śląskiem mającymi nic lub niewiele wspólnego.
Nawiązujące do dawnych obrzędów wydarzenie jest alternatywą dla kiermaszy świątecznych, organizowanych w centrach miast bądź galeriach handlowych. Jak przekazała dyrektor skansenu Paulina Cius-Górska, tegoroczna edycja zaskoczy nowym programem.
"Świętowanie zaczniemy już od wejścia na teren muzeum, gdzie czekać będzie grupa kolędnicza, która zaprosi wszystkich do udziału we wspólnym pochodzie przez zabytkowe zagrody, by dotrzeć pod scenę, gdzie zostanie przedstawiony program jasełkowy" - powiedziała Cius-Górska.
"Po raz pierwszy usłyszymy występ Dygającej Kapeli, która z inicjatywy muzeum odbywa próby od października. Grupa ponad dwadzieściorga amatorów zawiązała się, by tworzyć muzealną kapelę popularyzującą muzykę ludową i tradycje regionu. Obecnie trwają intensywne próby, natomiast podczas imprezy będziemy rozdawać teksty pieśni, by zachęcić do śpiewania wszystkich przybyłych" - dodała dyrektor skansenu.
Organizatorzy zachęcają, aby uczestnicy korowodu przebrali się za postacie z tradycyjnych obchodów kolędniczych: pasterzy, kolędników, anioły i diabły, dziada, niedźwiedzia. Można przynieść ze sobą przedmioty związane z kolędowaniem - gwiazdę czy turonia, drobne instrumenty i dzwoneczki. Najciekawsze i najlepiej przebrane osoby mają być nagradzane drobnymi upominkami.
Śląsko Wilijo, jak co roku zapewni spotkania z tradycją, wspólne śpiewanie czy przedstawienia obrzędów. Na scenie plenerowej skansenu wystąpią Prowokalni (grupa pasjonatów: zawodowych i uczących się wokalistów), a popularny regionalista Marek Szołtysek będzie opowiadał o Dzieciątku, betlyjce, czy znaczeniu choinki w śląskiej kulturze.
Na warsztatach będzie można wykonać ozdoby świąteczne lub inne drobiazgi, które mogą stać się upominkami świątecznymi. Wydarzeniu towarzyszył będzie Jarmark Bożonarodzeniowy z rękodziełem i gastronomią. Świątecznego wystroju nabiorą wnętrza chałup, zapewniając scenerię do pamiątkowych rodzinnych zdjęć. Przy kasie do skansenu stanie jak zwykle wóz z siankiem, którego garść będzie można ze sobą zabrać i włożyć pod wigilijny obrus.
Specjalnym wydarzeniem tegorocznej Śląskiej Wiliji będzie Koncert Światła w kościele ewangelickim z Bytomia Bobrka. Ma to być według jego organizatorów "spotkanie tradycji z nowoczesnością, energii młodych muzyków i historycznych melodii, kolaż muzyki i przemyślanej gry świateł". Na Koncert Światła złożą się "polskie pieśni adwentowe, w których, zachowując oryginalne melodie, tradycja łączy się z nowoczesnym brzmieniem".
Wydarzenie rozpocznie się 17 grudnia o godzinie 12; wcześniej, na 10. zaproszeni są handlowcy i gastronomowie. Wstęp na Śląską Wiliję jest płatny, jest też oddzielna, limitowana do stu, pula biletów łączonych na wydarzenie oraz Koncert Światła.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ jann/