Antykwariat Kamiński, działający nieprzerwanie od 1934 r., i Księgarnia Muzyczna Kurant, będąca też kawiarnią, galerią i miejscem kameralnych koncertów, otrzymały odznakę Honoris Gratia. Wyróżnienie przyznaje się za zasługi dla Krakowa.
Odznakę odebrali właścicielka Księgarni Muzycznej Kurant Maria Mirota-Cofur, wieloletnia szefowa Antykwariatu Kamiński Krystyna Kamińska-Samek i jego obecny gospodarz Grzegorz Małachowski.
Urząd miasta podkreślił w komunikacie, że Antykwariat Kamiński jest najstarszy w Polsce. Działa od 1934 r.
"Antykwariat wyróżniają wyjątkowe zbiory starodruków, literatury pięknej, historycznych grafik i pocztówek" – zaznaczono. Przypomniano, że pierwsza księgarnia Kamińskiego, księgarza, wydawcy i bibliofila związanego z krakowskim środowiskiem artystycznym, mieściła się przy ul. Podwale 6. Pod obecnym adresem przy ul. św. Jana działa od 1950 r.
W czasie II wojny Kamiński prowadził działalność konspiracyjną, wydając m.in. podziemne pisma i odezwy AK. Pomagał ludziom kultury i sztuki. Za swą działalność otrzymał odznaczenie Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Powojenny antykwariat Kamińskiego prowadził popularną wśród krakowian wypożyczalnię książek, która działała do XXI w., a jednym z odwiedzających był Stanisław Lem.
Księgarnia Muzyczna Kurant istnieje od 1992 r. przy Rynku Głównym 36 i jest bezpośrednią kontynuatorką Księgarni Muzycznej Domu Książki, działającej pod tym adresem od 1979 r.
"W ciągu prawie 45 lat działalności Kurant wyewoluował z popularnego wśród krakowian sklepu ze starannie wyselekcjonowanymi albumami i nutami w kierunku specjalistycznej księgarni, kawiarni, galerii sztuki, przestrzeni kameralnych koncertów i jednego z ulubionych miejsc spotkań krakowian w historycznym centrum miasta" – podkreślono w komunikacie urzędu.
W lokalu odbywają się koncerty krakowskich muzyków, w galerii sztuki wystawiają się artyści i artystki związane z krakowską Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Księgarnię od 1979 r. nieprzerwanie prowadzi Maria Mirota-Cofur.
Odznaki Honoris Gratia przyznawane są od 2005 r. przez prezydenta miasta osobom i instytucjom zasłużonym dla Krakowa i mieszkańców. Odznakę ze wstęgą w biało-błękitnych barwach Krakowa zaprojektował prof. Jerzy Nowakowski.(PAP)
Autorka: Julia Kalęba
juka/ joz/