Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zakończyło prace nad miejskim szlakiem spacerowym Śladem Dwóch Hut. Trasa obejmuje osiem lokalizacji. Cztery z nich to specjalnie wykonane murale. Idąc, można słuchać podcastów tworzących półtoragodzinną opowieść o hutniczym dziedzictwie miasta.
O ukończeniu prac nad szlakiem – sfinansowanym w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego – działająca od ponad dwóch lat placówka poinformowała w poniedziałek. Cytowany w informacji muzeum jego dyrektor Adam Kowalski zaznaczył, że hutnicze miasto odbierało się wszystkimi zmysłami, dlatego pamięć mieszkańców, jak i większość ulic, placów czy budynków, jest w Chorzowie naznaczona hutą.
„Dziś nie zawsze potrafimy odczytywać zapisaną w przestrzeni miasta historię. Mimo to, dzięki wiedzy, wspomnieniom i emocjom, wciąż możemy podążać ich śladem. W tym odkrywaniu pomóc ma Hutniczy Szlak Spacerowy – Śladem Dwóch Hut” – wskazał dyrektor.
„Chcielibyśmy, aby szlak stał się inspiracją do aktywnego poznawania historii Chorzowa – społecznej, gospodarczej i politycznej, ale też małych, prywatnych narracji. Przestrzeń miasta, jego architektura i zabudowa ukrywają wspaniałe opowieści. Podcasty, które przygotowaliśmy, otwierają przed słuchaczami bogactwo wątków” – wyjaśnił Kowalski.
Podkreślił, że opowieści te pozwalają lepiej zrozumieć najmniejszy świat, który nieraz bywał areną wielkich wydarzeń. „Miasto możemy czytać, jak książkę, jeżeli znamy język, którym do nas przemawia. W tym sensie cztery wielkoformatowe murale, które powstały w ramach projektu, są okładką zapowiadającą bogactwo otaczającej nas treści” – zobrazował dyrektor.
Trasa spaceru wiedzie z okolic siedziby Muzeum Hutnictwa: od budynku przy ul. Katowickiej 90, za którym niegdyś działała Huta Królewska/Kościuszko. Wiedzie przez Rynek, gdzie na ścianie budynku z nr 7 powstał mural z wizerunkiem zakładu, który przed laty dominował w krajobrazie centrum miasta.
Dalsza droga prowadzi przez główny trakt miasta – ul. Wolności do ul. Mielęckiego, gdzie przy nr 29 jest kolejny mural (z tramwajem i modernistycznym chorzowskim drapaczem chmur). Stamtąd przechodzi się na ul. Cichą, gdzie siedzibę ma klub sportowy Ruch.
Na ul. Armii Krajowej 49 mieści się kolejny mural z artystyczną wizją znanego logo Huty Batory (dawniej Bismarcka). Ul. Dyrekcyjna 6 to okazała siedziba tego zakładu. Mural przy ul. 16 lipca 14 odwołuje się do działającej w tym miejscu stalowni. Spacer kończy się na skwerze rtm. Pileckiego, przy ul. Batorego 35.
Chorzowskie muzeum wskazuje, że projekty czterech murali wybrano w zorganizowanym przezeń konkursie wykonał je Karol Kobryń. Po liczącej 6,6 km trasie szlaku prowadzą dźwiękowe opowieści w formie podcastów dostępnych na stronie placówki i w popularnych serwisach podcastowych. Trwają one łącznie niemal 1,5 godziny, tyle, ile mniej więcej zajmuje spacer.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a to powstałe pod koniec 2021 r. pierwsze w Polsce muzeum prezentujące na przykładach Huty Kościuszko/Królewskiej i Batory/Bismarck historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej.
W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. od dwóch lat działa nowoczesna placówka, w której prezentowane są wielkie hutnicze maszyny i filmowe wspomnienia byłych pracowników, którzy opowiadają o pracy w hucie i o swoim codziennym życiu. Muzeum od początku organizuje też imprezy tematyczne, starając się integrować i ożywiać lokalną społeczność.
Z początkiem 2022 r. Muzeum Hutnictwa poszerzyło się o Oddział Historii Miasta i Regionu przy ul. Powstańców 25 w Chorzowie. Był to wynik decyzji władz miasta z 2021 r., łączącej w jedną instytucję Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (wówczas w organizacji) i byłe Muzeum w Chorzowie.
Muzeum zamierza przygotować nowy oddział historii miasta i regionu w Domu Kalidego – rodzinnym domu wybitnego górnośląskiego rzeźbiarza. Samorząd Chorzowa finalizuje przetarg na dokumentację adaptacji tego budynku z początku XIX w., przy ul. Kalidego 1, zaplanowanej przy szerokiej partycypacji społecznej.(PAP)
Autor: Mateusz Babak
mtb/ joz/