Szopkę z ruchomymi figurami tradycyjnie uruchomiono w czasie pasterki w kościele Ojców Kapucynów w Łomży (Podlaskie). W tym roku do szopki dołączyły figurki, m.in. świętej rodziny Ulmów.
Ruchoma szopka Ojców Kapucynów w Łomży to największa tego typu szopka w północno-wschodniej Polsce. W tym roku uruchomiono ją podczas pasterki z niedzieli na poniedziałek.
Została zbudowana w latach 30. ubiegłego wieku (odnowiono ją w 2007 roku), jest tam kilkadziesiąt postaci, uruchamianych poprzez system przekładni i małych wózeczków, które służą do przemieszczania figurek po określonych torach. Dzięki dodatkowym mechanizmom postaci mogą poruszać głowami i zdejmować w hołdzie czapki.
Są w tej szopce m.in. Mieszko I, św. Wojciech, Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga i król Jan III Sobieski z husarią, a także np. Adam Mickiewicz czy Fryderyk Chopin. Ze współczesnych można tam zobaczyć Jana Pawła II, siostrę Faustynę Kowalską, ojca Maksymiliana Kolbego, Lecha Wałęsę czy Czesława Miłosza.
W tym roku w szopce pojawiły się nowe postaci. To beatyfikowana w tym roku rodzina Ulmów, która została zamordowana przez okupantów niemieckich podczas II wojny światowej.
Wśród nowych postaci jest też figurka zmarłego w tym roku scenografa Przemysława Karwowskiego, który czuwał nad częścią artystyczną i techniczną szopki przez ponad 20 lat.
Karwowski był związany z Teatrem Lalki i Aktora w Łomży, który sprawuje opiekę nad szopką. Obecnie inicjatywę kontynuuje Ewa Filochowska-Karwowska, kierownik pracowni plastycznej teatru. Teatr co roku prowadzi prace konserwacyjne przy szopce, w jego pracowni powstają też nowe figury.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ par/