Tłum mieszkańców przywitał na poznańskim dworcu I.J. Paderewskiego, który podobnie jak 105 lat temu przybył do stolicy Wielkopolski. Inscenizacja przyjazdu kompozytora i męża stanu do Poznania rokrocznie rozpoczyna obchody upamiętniające wybuch powstania wielkopolskiego.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. Od 2021 roku dzień rocznicy jest także świętem państwowym - Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
We wtorek, w przeddzień głównych uroczystości rocznicowych, na Dworcu Letnim w Poznaniu odbyła się inscenizacja przyjazdu Paderewskiego do Poznania. W rolę męża stanu wcielił się poznański aktor Andrzej Lajborek. O oprawę muzyczną zadbał Ryszard Łuczak z Poznańskim Chórem Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego.
Po wjeździe na stację pociągu specjalnego rozległy się okrzyki: Wiwat Paderewski! Po przemówieniu polityka i kompozytora odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych.
Ignacy Jan Paderewski przybył do Poznania 26 grudnia 1918 roku w towarzystwie małżonki oraz oficerów misji alianckiej. Został entuzjastycznie powitany przez tłumy Polaków, przewieziono go do hotelu Bazar. Tam artysta wygłosił dwa przemówienia – z okna nad wejściem do hotelu oraz w holu – do oficjeli i dziennikarzy. Wizyta artysty przyczyniła się do rozpoczęcia powstania wielkopolskiego.
Inscenizacja przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego rokrocznie rozpoczyna w stolicy Wielkopolski obchody upamiętniające wybuch powstania wielkopolskiego.
Centralne uroczystości 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego – organizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - odbędą się w środę, 27 grudnia.
Uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Kwiaty pojawią się też przy tablicach pamiątkowych poświęconych m.in. dowódcom powstania, Ignacemu Janowi Paderewskiemu i pierwszemu poległemu powstańcowi, Franciszkowi Ratajczakowi.
W intencji powstańców wielkopolskich w poznańskiej farze zostanie odprawiona msza św. Po niej, o godz. 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich odbędą się centralne uroczystości i ceremonia złożenia kwiatów. O tej samej godzinie, przyjętej umownie jako czas rozpoczęcia powstania, autobusy i tramwaje zatrzymają się na minutę, a pasażerowie wysłuchają okolicznościowego komunikatu.
W czwartek obchody 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego odbędą się w Warszawie. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ mmu/