Udział w takich wydarzeniach to nie tylko lekcja historii, ale też pretekst, żeby oderwać się od świątecznego stołu, i okazja, by posłuchać i pośpiewać patriotyczne pieśni – mówili PAP uczestnicy inscenizacji przyjazdu I.J. Paderewskiego do Poznania.
Od niemal 40 lat w przeddzień głównych uroczystości rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego na poznańskim Dworcu Letnim odbywa się inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. To właśnie przyjazd kompozytora do stolicy Wielkopolski i jego przemówienie uznaje się za „iskrę zapalną” do wybuchu zwycięskiego zrywu. Inscenizacja rokrocznie rozpoczyna również obchody upamiętniające wybuch powstania.
We wtorek na poznańskim dworcu – podobnie, jak 105 lat temu – zebrał się tłum mieszkańców. Byli wśród nich nie tylko poznaniacy, ale i turyści z regionu. Niektórzy mieli ze sobą flagi Polski, czy flagi powstania wielkopolskiego. Część osób miała też do płaszczy przyczepione powstańcze biało-czerwone rozety.
Specjalny skład ciągnięty przez zabytkową lokomotywę wjechał na peron przy Dworcu Letnim. Na kompozytora - poza mieszkańcami - czekała na stacji także grupa kolędników. Po chwili z pociągu wyszedł Paderewski, który przywitał wszystkich zebranych. Po wjeździe na stację pociągu rozległy się okrzyki: Wiwat Paderewski! Niech żyje Polska! Niech żyje wolność! Paderewski przemówił do uczestników ze sceny, po czym uroczyście odśpiewano hymn Polski, a następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych. W rolę męża stanu wcielił się poznański aktor Andrzej Lajborek, zaś o oprawę muzyczną zadbał Ryszard Łuczak z Poznańskim Chórem Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego.
Wśród osób, które we wtorek po południu przyszły na Dworzec Letni była pani Krystyna. W rozmowie z PAP przyznała, że powitanie Paderewskiego w Poznaniu traktuje już jak „poznańską bożonarodzeniową tradycję”.
„Przychodzimy tu z mężem co roku, zabieramy też zawsze gości, którzy u nas spędzają święta. Mąż był nauczycielem historii w szkole, więc te historyczne treści zawsze w naszym domu gościły, a już szczególnie wydarzenia związane z powstaniem wielkopolskim - bo to nasza, wielkopolska, zwycięska historia” – powiedziała.
„Mamy dużą rodzinę, święta spędzamy zawsze u nas w Poznaniu, więc wszystkich zabieramy ze sobą 26 grudnia, żeby zobaczyli, jak poznaniacy potrafią świętować i cieszyć się ze swoich sukcesów” – dodała.
W wydarzeniu, wraz z synami uczestniczyła także pani Katarzyna. Jak podkreśliła, „udział w takich wydarzeniach to nie tylko lekcja historii, która faktycznie trafia do dzieci, ale też świetny pretekst, żeby oderwać się od świątecznego stołu”.
„Początkowo, kiedy dzieci były młodsze, bardziej interesowały ich zabytkowe lokomotywy. Teraz już same pytają: a po co ten pan w ogóle tu wtedy przyjechał? Był sam, czy z kimś? Gdzie mieszkał? Co się działo? Czy był wtedy też jarmark świąteczny w Poznaniu? Każde z tych pytań to później pretekst, by o tej historii im opowiadać” – dodała.
Pan Kazimierz przyznał z kolei, że dla niego to okazja, by posłuchać i pośpiewać patriotyczne pieśni. „Kiedyś takie utwory częściej się śpiewało, choćby w szkołach i to nie tylko na akademiach. Teraz takich okazji jest naprawdę mało – cieszy, że w Poznaniu mamy ku temu taką okazję. Tym bardziej, że spora część z nas miała już +rozgrzewkę+ przy śpiewaniu kolęd” – powiedział.
Wtorkowe wydarzenie zakończył przejazdem zabytkowym pociągiem relacji Poznań Główny - Swarzędz - Poznań Główny, który wyruszył z Dworca Letniego.
Centralne uroczystości 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego – organizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - odbędą się w środę, 27 grudnia. Dzień później, w czwartek 28 grudnia, obchody odbędą się w Warszawie.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. Od 2021 roku dzień rocznicy jest także świętem państwowym - Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ mmu/