Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w czwartek na konferencji prasowej, że należy edukować młodych ludzi w zakresie wiedzy ekonomicznej, także w perspektywie wyboru przyszłego zawodu. "Edukacja ekonomiczna jest nam wszystkim bardzo potrzebna" – podkreśliła.
W Senacie odbywa się konferencja inaugurująca obchody Roku Edukacji Ekonomicznej, ustanowionego przez Senat uchwałą z 7 września 2023 r.
Marszałek Senatu na briefingu prasowym przypomniała, że w 2024 r. przypadają okrągłe rocznice ważnych dla ekonomii przedsięwzięć.
"To jest setna rocznica reform gospodarczych Władysława Grabskiego, 100-lecie powstania polskiego złotego.(...) To jest także 100-lecie powstania banku narodowego i Banku Gospodarstwa Krajowego i – co ważne – to jest także setna rocznica wydania książki Janusza Korczaka +Bankructwa małego Dżeka+" – wymieniła Kidawa-Błońska.
Podkreśliła, że Senat wspólnie z nauczycielami i ministrami edukacji, kultury i finansów powinien podjąć działania, aby zainteresować młodych ludzi edukacją ekonomiczną, także w perspektywie wyboru przyszłego zawodu i tego, jak zarządzać własnym budżetem.
Marszałek podziękowała pomysłodawcom i twórcom tej inicjatywy. "To dobry pomysł, bo także z Senatu powinien pójść mocny głos, że powinniśmy się edukować we wszystkich dziedzinach, a edukacja ekonomiczna jest nam wszystkim bardzo potrzebna" – podkreśliła Kidawa-Błońska.
Przewodniczący Komitetu Honorowego Obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 Krzysztof Pietraszkiewicz zaznaczył, że ten rok i przypadające w nim rocznice będzie dobrym czasem, by zastanowić się, jak wygląda edukacja ekonomiczna polskiego społeczeństwa.
"Jesteśmy przekonani, że wiedza ekonomiczna pozwala na to, żeby nasze rodziny wzrastały i rozwijały się lepiej, spokojniej. Wiedza ekonomiczna pozwala na to, żeby nasza przedsiębiorczość wzrastała lepiej. Wiedza ekonomiczna (...) to także organizacja naszego państwa" – wskazał Pietraszkiewicz.
Wyraził nadzieję, że po tym roku pojawią się propozycje na następne lata, co robić, by zwiększać edukację społeczną w zakresie ekonomii.
Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa ekonomicznego prof. Marian Gorynia przekonywał, że dzięki wiedzy ekonomicznej "ludzie po prostu mogą lepiej żyć".
"Ekonomia jest o tym, jak wydawać, jak dzielić to, czym dysponujemy. Wszyscy przywiązujemy wielką wagę do tego, jak dzielić te zasoby, które posiadamy indywidualnie i w naszych rodzinach, ale musimy pamiętać o tym, że jest także perspektywa państwa, a nawet – powiem mocniej – społeczeństwa" – powiedział prof. Gorynia.
Dodał, że wiedza ekonomiczna jest nie tylko potrzebna, ale także fascynująca.(PAP)
Autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ joz/