Miasto wydało książkę z ciekawostkami o rzeszowskich zabytkach. Dzięki tej publikacji mieszkańcy i turyści mogą poznać historię i walory artystyczne mniej lub bardziej znanych miejskich budowli.
„Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” to zbiór dwudziestu tekstów o wybranych zabytkach Rzeszowa. Książka opowiada o historii każdego z nich, stylach architektonicznych, zastosowanych technologiach, wyposażeniu i wystroju. Są opisy i zdjęcia, ale też informacje o przeprowadzonych pracach konserwatorskich i działaniach, które doprowadziły do przekształceń zabytków.
„Książka ma na celu uświadomienie czytelnikom, że każdy zabytek, niezależnie od jego klasy czy powszechnego uznania, to prawdziwy świadek historii, będący namacalnym materialnym świadectwem czasów minionych i ludzi, którzy powołali je do życia” – powiedziała Edyta Dawidziak, miejski konserwator zabytków w Rzeszowie i jedna z autorek opracowania. Teksty przygotowały również Karolina Chomiczewska przy współpracy z Dominika Ziębą.
Pomysł na książkę zrodził się w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa. Zanim powstała publikacja, na stronie internetowej www.erzeszow.pl pojawiały się ciekawostki o rzeszowskich zabytkach. Anonse o kolejnych wpisach ukazywały się na facebookowym profilu Rzeszowa i zawsze spotykały się z dużym odzewem internautów. To był sygnał dla autorek tekstów, że zarówno miłośnicy tzw. resovianów jaki turyści chcą rzetelnej wiedzy o mieście. Zapadła więc decyzja, żeby opublikować ciekawostki w druku zwartym.
„Ich wartość podnosi fakt, że nie stanowią kolejnej kompilacji informacji od dawna dostępnych, lecz są pokłosiem ustaleń dokonywanych w ramach bieżącej działalności biura, podczas oględzin obiektów zabytkowych, opracowania dokumentacji konserwatorskiej lub rozmów z właścicielami” – podkreślił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Z książki można się dowiedzieć m.in. co łączy Palermo ze Zwięczycą (dzielnica Rzeszowa), ile domów miał słynny rzeszowski fotograf Edward Janusz, albo jaką rolę w historii rzeszowskich piwnic odegrali alpiniści z Klubu Wysokogórskiego Kraków.
Urzędnicy rzeszowskiego ratusza zapowiedzieli, że na facebookowym profilu Rzeszów Stolica Innowacji będą konkursy z nagrodami, czyli „Ciekawostkami o rzeszowskich zabytkach”. (PAP)
autorka: Agnieszka Lipska
al/ aszw/