Tegoroczną laureatką Nagrody Viadriny za zasługi na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia została prof. Irena Lipowicz pełniąca funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Nagroda jest przyznawana przez Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w poniedziałek (12 maja) we Frankfurcie nad Odrą. Laudację wygłosi była rektor Viadriny i pełnomocniczka rządu Niemiec ds. stosunków z Polską w latach 2005-2009 prof. Gesine Schwan - poinformowała PAP rzeczniczka Collegium Polonicum w Słubicach Ewa Bielewicz-Polakowska.
„Cieszymy się bardzo, że mogliśmy w osobie prof. Ireny Lipowicz uhonorować wybitną postać polsko-niemieckiego porozumienia. Zwłaszcza w trakcie pełnienia funkcji przedstawiciela rządu ds. stosunków polsko-niemieckich prof. Lipowicz działała z wielkim zaangażowaniem na rzecz polsko-niemieckiego sąsiedztwa” - powiedział przew. Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina Jürgen Vietig.
Prof. Irena Lipowicz była w latach 2004-2006 przedstawicielką Ministra Spraw Zagranicznych ds. stosunków polsko-niemieckich. Wspólnie z prof. Gesine Schwan, została współprzewodniczącą Forum Polsko-Niemieckiego, w którym uczestniczą osobistości życia politycznego, gospodarczego i społecznego z obu krajów.
W 2008 roku Lipowicz została dyrektorem zarządzającym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej wspierającej finansowo polsko-niemieckie projekty o charakterze edukacyjnym, naukowym i artystycznym.
W 2010 r. na wniosek Platformy Obywatelskiej została powołana przez Sejm RP na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Prof. Irena Lipowicz została odznaczona m.in. Wielkim Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.
Nagroda Viadriny jest przyznawana od 1999 roku osobistościom, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania. Jako pierwszego uhonorowano nią tłumacza Karola Dedeciusa.
Wśród laureatów tego wyróżnienia są m.in.: noblista Günter Grass (2001), publicyści Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), Tadeusz Mazowiecki (2009), zdobywca Oskara, reżyser Volker Schlöndorff (2010) i Krzysztof Penderecki (2011).
W ubiegłym roku Nagrodę Viadriny otrzymał były minister w rządzie Republiki Federalnej Niemiec Hans-Dietrich Genscher. (PAP)
mmd/ dym/