Tydzień Gór, Tydzień Miłości, Tydzień Humoru oraz Tydzień Trzech Kultur zaplanowano w lutym w Katowicach i okolicznych miastach w ramach „50 tygodni w Mieście Nauki”. W programie znalazły się m.in. wykłady popularnonaukowe, warsztaty oraz spotkania z ekspertami.
Tygodnie tematyczne, poświęcone istotnym społecznie zagadnieniom, są częścią trwających obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni Konsorcjum Akademickiego, zapewniając program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych czy rozrywkowych.
Cykl ten otworzy w lutym "Tydzień Gór", który łączy w sobie pasję do sportu z edukacją. W programie znalazły się m.in. wykłady naukowe prowadzone przez wybitnych specjalistów oraz alpinistów, wystawy zdjęć i prac, projekcje filmów, a także rajd górski.
"Staramy się kręcić wokół tematyki bezpieczeństwa. Gdy wychodzimy w góry, to bardzo istotne jest, aby z nich bezpiecznie wrócić, ale też odpowiednio przygotować się do wyjścia w góry pod kątem sprawności, fizjologii i tego, na co powinniśmy zwracać uwagę - począwszy od ubioru, przez dietę i trening" - powiedziała w rozmowie z PAP Joanna Śrubarczyk z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.
W ramach walentynkowego "Tygodnia Miłości" zaplanowano m.in. wykład o splątaniu kwantowym i relacjach na poziomie cząsteczkowym, wykład o kardiologicznych symptomach złamanego serca.
"Miłość w tradycyjnych jej odsłonach, chociażby w miłości przyjacielskiej, romantycznej czy rodzicielskiej, przebiega wszędzie na świecie tak samo. Może nie realizuje się identycznie, ale dotyczy nas wszystkich i wszyscy ją odczuwamy" - podkreśliła Anna Malinowska z Uniwersytetu Śląskiego.
Podczas "Tygodnia Humoru" organizatorzy przybliżą psychologię humoru i jej kulturowe oblicza. W ciągu siedmiu dni odbędą się wykłady na temat nauki o humorze i humoru w nauce, projekcje filmowe. Będzie też można sprawdzić swoje umiejętności rozśmieszania innych ludzi.
"Śmiech to zdrowie, nie tylko potocznie, ale i naukowo" - przypomniał dyrektor kreatywny Europejskiego Miasta Nauki dr Łukasz Lamża.
Ostatnie dni lutego to "Tydzień Trzech Kultur", czyli trzech największych religii: islamu, judaizmu i chrześcijaństwa. Podczas tego tygodnia będzie można m.in zwiedzić Centrum Kultury i Dialogu "Doha", poznać podstawy języka hebrajskiego i arabskiego, wysłuchać koncertu chóru ewangelickiego.
"Słowo +tolerancja+ troszeczkę wypacza całą ideę. Kiedy tolerujemy kogoś to nie do końca chcemy go zrozumieć. Dla nas najważniejszą ideą jest zrozumienie. Po to są te warsztaty, spotkania i rozmowa o historii " - podkreśliła Cecylia Tatoj z Uniwersytetu Śląskiego.
Katowice to pierwsze w historii miasto z Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Przyznaje go organizacja EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. Za przygotowanie programu obchodów odpowiada Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki, czyli siedem regionalnych uczelni publicznych.(PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ agt/