Wystawy, konferencje, warsztaty, gry miejskie, a także 2. Światowy Zjazd Rodziny Wieruszów-Kowalskich to imprezy, które zostaną zorganizowane w ramach obchodów Roku Alfreda Wierusz-Kowalskiego, który zostanie zainaugurowany w połowie lutego w Suwałkach (Podlaskie).
Rok 2024 rokiem artysty został ustanowiony niedawno przez radę miejską w Suwałkach. „W ten sposób władze miasta postanowiły oddać hołd wybitnemu artyście szkoły monachijskiej w 175. rocznicę jego urodzin” – powiedziała PAP kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach Eliza Ptaszyńska.
Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium.
Muzeum Okręgowe w Suwałkach, miasto Suwałki oraz niedawno powstała Fundacja im. Alfreda Wierusza-Kowalskiego zaplanowały liczne wydarzenia na ten rok.
Obchody zostaną zainaugurowane 15 lutego. W Muzeum Okręgowym w Suwałkach zostanie pokazana wystawa pt. „Alfred Wierusz-Kowalski w świetle archiwaliów”.
W kwietniu na Placu Marii Konopnickiej powstanie wystawa plenerowa, a w sierpniu zostanie zorganizowane miejskie święto ulicy poświęconej temu wybitnemu malarzowi. W październiku odbędzie się Światowy Zjazd Rodziny Wieruszów-Kowalskich.
„Liczę, że do Suwałk przyjadą wszyscy ci, którzy byli na pierwszym zjeździe, ale nawiązaliśmy nowe kontakty z kolejnymi potomkami rodziny i liczymy na ich obecność” – dodała Ptaszyńska.
Pierwszy zjazd miał miejsce w 2019 roku. Wówczas do Suwałk przyjechało około 50 potomków rodu Wieruszów z kraju i zagranicy.
Muzeum od wielu lat gromadzi dzieła i pamiątki związane z rodziną Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Obecnie posiada największą ich kolekcję na świecie. W 2013 roku, po remoncie zabytkowego budynku muzeum, została otwarta na nowo zaaranżowana wystawa artysty. Mieści się ona w trzech salach, gdzie można obejrzeć ponad 50 obrazów.
W zbiorach suwalskiego muzeum znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wieruszów-Kowalskich. Część z nich można oglądać na wystawie poświęconej artyście urodzonemu w Suwałkach. Wiele eksponatów jest w muzealnych magazynach. (PAP)
autor: Jacek Buraczewski
bur/ dki/