01.02.2024–29.02.2024
Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli zaprasza do niezwykłego świata historii, gdzie każdy krok jest podróżą w czasie. W lutym MHP zaprasza do kina, na wykłady, wydarzenia kulturalne oraz edukacyjne. Ofertę placówki śledzić można na muzhp.pl!
PORANEK FILMOWY DLA DZIECI
W niedzielę 18 lutego w Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli odbędzie się poranek filmowy Miś Uszatek i przyjaciele. To okazja do uczestnictwa w wyjątkowych pokazach filmowych z kultowymi, polskimi filmami animowanymi. Najmłodsi będą mieli okazję poznać bohaterów dzieciństwa swoich rodziców, a dorośli przypomnieć sobie bajki, na których się wychowali.
Szczegóły: https://muzhp.pl/wydarzenia/poranek-filmowy-mis-uszatek-i-przyjaciele#date-61
FILMOWY WEEKEND TADEUSZ KOŚCIUSZKO
24- 25 lutego w Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli odbędzie się kolejny z serii filmowych weekendów poświęconych filmom opowiadającym o wydarzeniach historycznych. Tematem przewodnim drugiego spotkania jest Tadeusz Kościuszko. W sobotę 24 lutego o 16.00 wydarzenie rozpocznie się dyskusją, w której udział wezmą: filmoznawczyni Katarzyna Wajda, krytyk filmowy, Łukasz Adamski, historyk, prof. Michał Kopczyński. Dyskusję poprowadzi filmoznawca Łukasz Jasina. O 17.00 rozpocznie się pokaz filmu „Kos" w reżyserii Pawła Maślony. W niedzielę 25 lutego o godzinie 16:00 zobaczyć będzie można film „Kościuszko pod Racławicami" w reżyserii Józefa Lejtesa, a o godzinie 18:00 odbędzie się projekcja „Racławice. 1794” w reżyserii Lucyny Smolińskej, Mieczysława Sroki. Każdy seans zostanie poprzedzony krótkim wprowadzeniem Łukasza Jasiny.
Więcej informacji: https://muzhp.pl/wydarzenia/filmowy-weekend-tadeusz-kosciuszko
WYKŁAD OTWARTY KONTUSZ I FRAK
W czwartek, 22 lutego o godzinie 18:00 Muzeum Historii Polski zaprasza na wykład otwarty pt. „Kontusz czy frak? Moda - symbol czy manipulacja w kulturze polskiej?". Prof. Agata Roćko przybliży nam współistnienie w XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej mód odnoszących się do wzorców rodzimych i zachodnioeuropejskich. Do refleksji nad kulturową historią mody posłużą eksponaty z kolekcji MHP – pasy kontuszowe, męski strój w stylu francuskim oraz suknia w stylu angielskim. Wykład stanowi kolejny element cyklu Otwórz się na historię!. W jego ramach przynajmniej raz w miesiącu szerokiej publiczności prezentowane są wystąpienia uznanych badaczy.
WYKŁAD OTWARTY PYTANIA O WOLNOŚĆ
W czwartek, 29 lutego o godzinie 18:00 Muzeum Historii Polski zaprasza na wykład otwarty pt. „Pytania o wolność. Czy można wygodnie rozsiąść się w niepodległości? Punktami odniesienia staną się przełomowe momenty naszych dziejów: koronacja Bolesława Chrobrego, wymazanie Rzeczpospolitej z mapy politycznej Europy, odzyskanie niepodległości w 1918 roku i ponowne jej potwierdzenie w 1989 roku. Prof. Andrzej Nowak zada pytania o to, co i dla kogo w każdym z tych momentów znaczyła wolność? A na koniec: co znaczy dla nas? Czy jest darem pracy, a niekiedy krwawej walki poprzednich pokoleń, który powinniśmy wciąż uczyć się doceniać i pracować nad jego odnawianiem?
Szczegóły: https://muzhp.pl/wydarzenia/otworz-sie-na-historie-pytania-o-wolnosc#date-59
CZWARTEK DLA SENIORA
Od 15 lutego Muzeum Historii Polski zaprasza do skorzystania ze specjalnej oferty przeznaczonej dla seniorów. Rozpoczynamy cykl pod tytułem: „Czwartek dla seniora” – będzie to cykl spotkań z wykładami, spacerem oraz oprowadzaniem. Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu, o godz. 11.00. Pierwsze spotkanie rozpocznie się oprowadzaniem z przewodnikiem po wystawie czasowej „ Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”.
Więcej: https://muzhp.pl/wydarzenia/senioralne-czwartki-w-muzeum-historii-polski#date-60
WYSTAWA CZASOWA
Muzeum Historii Polski zaprasza na indywidualne i grupowe zwiedzanie wystawy „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski” wraz z certyfikowanym przewodnikiem. Po Muzeum oprowadzają tylko przewodnicy, którzy ukończyli kurs i mają ważny certyfikat. Każdy z certyfikowanych przewodników posiada identyfikator przewodnika Muzeum Historii Polski. Dostępne oprowadzanie w języku polskim i w językach obcych.
Szczegóły: https://muzhp.pl/wydarzenia/zwiedzaj-muzeum-historii-polski-z-przewodnikiem#date-36
LEKCJE MUZEALNE
Lekcje muzealne w Muzeum Historii Polski! Lekcje są dostosowane do różnych grup wiekowych (przedszkola, klasy I-III, IV-VI, VII-VIII szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowe), prowadzą je doświadczeni edukatorzy, którzy z pasją opowiadają o historii Polski i muzealnej kolekcji.
Więcej informacji: https://muzhp.pl/wydarzenia/nowe-lekcje-muzealne-w-muzeum-historii-polski#date-44
Źródło: Muzeum Historii Polski