Na zabawę ostatkową z udziałem amatorskiego skansenowego zespołu muzycznego zaprasza na 13 lutego Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. „Jest karnawał, będzie pogrzeb” - zachęca skansen, nawiązując do planowanej uroczystości pogrzebania "basa" - na zakończenie karnawału.
„Dygająca kapela", przedstawiana jako pierwszy w kraju amatorski skansenowy zespół muzyczny, miała swoją premierę 17 grudnia ub. roku, podczas Śląskiej Wiliji, corocznej imprezy przedświątecznej. Kapela poprowadziła wówczas korowód kolędniczy.
Powstały z inicjatywy muzeum zespół odbywa próby od października ub. roku. Grupa ponad dwadzieściorga amatorów zawiązała się, aby tworzyć muzealną kapelę popularyzującą muzykę ludową i tradycje regionu.
Teraz okazją będzie koniec karnawału. Jak przekazał Marcin Gaweł z biura prasowego skansenu, na 13 lutego „kapela przygotowała repertuar pieśni frywolnych”, który ma sprawić, że uczestnicy nie wydarzenia nie będą mogli oderwać się od parkietu.
„Będzie można przebrać się za zapustników i zanurzyć w magiczny świat dawnych, karnawałowych zabaw tanecznych. Na zakończenie uczestników wydarzenia czeka wyjątkowy moment - uroczyste pogrzebanie +basa+, symboliczne pożegnanie mięsopustu i zakończenie sezonu karnawałowych szaleństw” - wskazał Gaweł.
Uściślił, że dawniej na Górnym Śląsku w ostatni dzień karnawału odbywał się pogrzeb basów, podczas którego muzykanci chowali swe instrumenty - odkładali je do futerałów lub skrzyń (symbolizujących trumny) i w uroczystym orszaku, naśladując pogrzebowe zawodzenie, wynosili je z karczmy lub przenosili do innego pomieszczenia.
Było to zakończenie karnawałowych zabaw z tańcami i rozpoczęcie wielkiego postu. Wydarzenie, planowane na wtorek 13 lutego, będzie nawiązać też do innych dawnych tradycji i zwyczajów, które nadal są obecne w regionie.
Zakończenie karnawału w skansenie rozpocznie się we wtorek o godzinie 18.00 w sali wystawowej na parterze budynku głównego. Bilety są do nabycia online oraz w kasie muzeum. Liczba uczestników będzie ograniczona.
Dygającą kapelę tworzą głównie muzycy amatorzy i miłośnicy śpiewu. Podczas coczwartkowych spotkań jej członkowie odkrywają i szlifują talenty pod okiem Karo Przewłoki - pedagożki, absolwentki podyplomowych studiów z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Przewłoka jest też wokalistką i skrzypaczką w "Kapeli Dejcie Pozór" i zespole "Krzikopa".
Próby "Dygającej Kapeli" odbywają się w każdy czwartek o godz. 18. Czas trwania każdego warsztatu to półtorej godziny. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Szczegółowe informacje można uzyskać w dziale edukacji i popularyzacji Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, które jest instytucją kultury samorządu woj. śląskiego.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ dki/