Obchody 83. rocznicy pierwszego skoku Cichociemnych do okupowanego kraju odbędą się przed pomnikiem Cichociemnych przy u. Matejki w Warszawie, w czwartek o godz. 11.
W uroczystości wezmą udział m.in. prezes Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK Bogdan Rowiński i szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. dokonano pierwszego zrzutu Cichociemnych na teren okupowanej Polski. Z 2413 zakwalifikowanych kandydatów do tego grona weszło tylko 316 żołnierzy.
Ich nazwa nawiązywała do działania w bezwzględnej tajemnicy – "cicho", a także od nocnych zrzutów do kraju – "ciemno". Wyszkoleni w Wielkiej Brytanii spadochroniarze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie mieli za zadanie wykonywanie najtrudniejszych misji dywersyjnych.
W sobotę 15 lutego 1941 r. z Wielkiej Brytanii wystartował samolot RAF. Kilka godzin później, realizując operację "Adolphus", zrzucił w okolicach wsi Dębowiec (Śląsk Cieszyński) dwóch pierwszych Cichociemnych. Byli to mjr. Stanisław Krzymowski "Kostka" oraz rtm. Józef Zabielski "Żbik". Przez pomyłkę zrzutu dokonano 138 km od planowanego miejsca. Obu spadochroniarzom udało się dotrzeć na teren Generalnego Gubernatorstwa, gdzie wzmocnili rozwijające się struktury polskiej armii podziemnej.(PAP)
Autor: Tomasz Szczerbicki
szt/