Na tydzień przed końcem głosowania na Europejski Drzewo Roku 2024 stawce przewodzi polski kandydat - buk Serce Ogrodu z Wojsławic. Jacek Bożek z ekologicznego Klubu Gaja podał, że w ostatnim tygodniu plebiscytu liczba głosów nie będzie widoczna. Wyniki poznamy 20 marca.
"W ostatnim tygodniu głosowania wyniki nie są prezentowane. Ogłoszone w czwartek cząstkowe dane są bardzo pomyślne dla naszego kandydata. Przewodzi rankingowi z ponad 21 tysiącami głosów. Za nim jest buk z Francji i tysiącletnie drzewo oliwne z Włoch. Europejczycy mogą głosować do 22 lutego do godz. 16. na stronie www.treeoftheyear.org/vote" – powiedział Jacek Bożek, prezes stowarzyszenia Klub Gaja, który koordynuje konkurs w Polsce.
Zwycięzca wyłoniony zostanie spośród 15 drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały w konkursach krajowych.
Polski reprezentant rośnie w arboretum w Wojsławicach w gminie Niemcza na Dolnym Śląsku. Został posadzony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku, gdy właścicielem parku był ród von Pritwitz. "Historia buka jest też nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb. To za jego sprawą powstało arboretum, a niewielki park zyskał sławę" – powiedział Bożek. W 2023 roku buk Serce Ogrodu zwyciężył w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku, otrzymując 6643 głosy internautów. Tryumf był przepustką do tegorocznego konkursu europejskiego.
Wśród kontrkandydatów reprezentanta Polski są między innymi: jeden z największych cedrów w Belgii, 400-letnia morwa biała z Chorwacji, 110-letnia grusza z Czech, a także reprezentujący Ukrainę dąb Milenijny, będący najstarszym drzewem na Ziemi Lwowskiej. Są też drzewa z Estonii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niderlandów, Portugalii, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Zwycięzcę poznamy 20 marca, podczas ceremonii rozdania statuetek Drzewa Roku 2024 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Lider Klubu Gaja zaznaczył, że ideą konkursu jest znalezienie drzew z najciekawszymi historiami i zwrócenie społecznej uwagi na drzewa, będące ważnym elementem dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które należy chronić. Polscy kandydaci wygrywali trzykrotnie: w 2017 roku - dąb Józef z Wiśniowej, dwa lata temu - dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej, i w ostatniej edycji – dąb Fabrykant z Łodzi.
Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. Dotychczas konkurs zgromadził już ponad 1 tys. drzew – świadków europejskiej historii. Co roku w konkursie bierze udział ponad 300 tys. osób z całej Europy.
W Polsce organizatorem konkursu jest Klub Gaja, który powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę przyrody i praw zwierząt. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ mir/