We Wrocławiu otwarto w piątek trzy wystawy poświęcone rosyjskim zbrodniom na Ukrainie. W Centrum Historii Zajezdnia można oglądać obrazy poświęcone Wielkiemu Głodowi oraz plakaty z cyklu „Trybunał dla Rosji”. W centrum Wrocławia prezentowane są z kolei fotografie dokumentujące działania wojenne.
Wystawy zostały zorganizowane ze względu na przypadającą 24 lutego drugą rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny. Podczas uroczystości inaugurującej dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Andrzej Jerie powiedział, że ich celem jest „zwrócenie uwagi naszym odbiorcom, zwłaszcza tym spoza Polski, z Europy Zachodniej, jak ważna jest pamięć”.
„Tu, w Polsce, ciężar tego rosyjsko-sowieckiego buta znamy i czujemy od dawna. I pamiętamy bardzo dobrze. Pamiętamy carskie zsyłki, pamiętamy krwawo tłumione powstania, pamiętamy operację polską z 1937 roku, 17 września, Katyń, zsyłki na Syberię i potem koszmar stalinowskiej Polski po II wojnie światowej. Ale Europa, świat o tych sprawach nie wie, nie chce wiedzieć i nie pamięta” - powiedział Andrzej Jerie.
Pierwsza wystawa składa się ze współczesnych obrazów przedstawiających Wielki Głód z lat 1932-33. Druga to cykl 30 plakatów ułożonych w cykl „Trybunał dla Rosji”. Trzecia wystawa stanęła w centrum Wrocławia, przy ul. Świdnickiej. Pokazano na niej fotografie pt. „Obrazy wojny”. Wystawy zostały zorganizowane we współpracy z Konsulatem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu. Konsul Jurij Tokar podkreślił, że „obchodzimy rocznicę dziesięcioletniej wojny, która trwa przez stulecia”.
„Ukraina ma szansę wywalczyć sobie swoją niepodległość, wolność i swoją tożsamość. Dokonuje się to dzięki naszym partnerom - Stanom Zjednoczonym, Europie, a w szczególności Polsce. Ja zawsze mówiłem, będę mówić i mówię teraz, że bardzo dużo zawdzięczamy Polsce. Te pierwsze miesiące, pierwsze tygodnie, pierwsze dni, kiedy Polska wsparła naszych obywateli” – powiedział Jurij Tokar.
Wystawę pt. „Wielki Głód – Hołodomor” będzie można oglądać od 24 lutego do 14 kwietnia, a „Trybunał dla Rosji” do 10 marca. Wystawa fotografii pt. „Obrazy wojny” będzie prezentowana na ul. Świdnickiej do 10 marca, natomiast od 12 marca do 2 kwietnia będzie można ją oglądać przy Centrum Historii Zajezdnia.(PAP)
autor: Michał Torz
mt/ aszw/