We wtorek ruszył nabór do kolejnego konkursu na koprodukcję filmów ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego (ŚFF). O dofinansowanie mogą się ubiegać projekty powiązane z województwem śląskim tematycznie, poprzez miejsce realizacji lub twórców.
Śląski Fundusz Filmowy powstał w 2008 r. jako jeden z pierwszych tego typu regionalnych funduszy w kraju, wspierających produkcję filmową. Każdego roku, dzięki wsparciu ŚFF oraz zaangażowaniu Silesia Film Commission, powstaje w regionie kilkanaście filmów – pełnometrażowych, krótkich, seriali, dokumentów i animacji. Od 2008 r. ze środków ŚFF dofinansowano już 87 tytułów, a filmy wyprodukowane dzięki wsparciu ŚFF obejrzało w polskich kinach blisko 4,5 milionów widzów. Instytucja Filmowa Silesia Film, udzielając wsparcia, staje się koproducentem z wkładem finansowym, a środki uzyskane z koprodukcji zasilają budżet Funduszu.
Jednym z największych dotychczasowych sukcesów Śląskiego Funduszu Filmowego jest "Strefa interesów" (2023) w reżyserii Jonathana Glazera. Ta międzynarodowa amerykańsko-brytyjsko-polska koprodukcja została wyróżniona m.in. Grand Prix w Cannes oraz 3 nagrodami BAFTA, a także nominowana w tym roku do Oscara w aż pięciu kategoriach: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera i Najlepszego Filmu Międzynarodowego, Najlepszego Dźwięk oraz Najlepszego Scenariusza Adaptowanego.
Wśród najnowszych koprodukcji Silesia Film, które otrzymały wsparcie Śląskiego Funduszu Filmowego, są m.in: "Miało cię nie być" (2023) Kuby Michalczuka z Borysem i Sonią Szyc, "Niebezpieczni dżentelmeni" (2022) – pełnometrażowy debiut fabularny Macieja Kawalskiego z Andrzejem Sewerynem, Tomaszem Kotem, Marcinem Dorocińskim i Wojciechem Mecwaldowskim, debiutancki nagradzany dokument Łukasza Kowalskiego "Lombard" (2022), wyróżnione na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Strzępy" (2022) Beaty Dzianowicz oraz "Chleb i sól" (2022) Damiana Kocura – nagrodzony m.in. na festiwalach w Wenecji, Gdyni, Cottbus i Kairze.
Wcześniej dzięki dofinansowaniu ŚFF powstały doceniane na festiwalach w Polsce i za granicą oraz cieszące się popularnością widzów, takie filmy jak: "Jesteś Bogiem" (2012) Leszka Dawida - nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową, "Kongres" (2012) Ariego Folmana, "Chce się żyć" (2013) i "Jestem mordercą" (2016) Macieja Pieprzycy, "Obywatel Jones" (2019) Agnieszki Holland oraz nominowana do trzech Oscarów "Zimna wojna" (2018) Pawła Pawlikowskiego.
Wnioski do 17. konkursu Śląskiego Funduszu Filmowego prowadzonego przez Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach można składać do 19 marca do godziny 12.00.
Szczegóły naboru do konkursu, regulamin oraz dokumenty dostępne są na stronach: silesiafilm.com i silesiafilmcommission.pl. (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ pat/