Udało nam się nawiązać kontakt ze spadkobierczyniami Tamary Łempickiej. Uznały, że mogą powierzyć nam misję promowania jej twórczości w Polsce. Przygotowanie albumu Łempickiej trwało dwa lata - powiedziała PAP Aleksandra Fałkowska-Dziedzic z Wydawnictwa BOSZ.
"Od 30 lat zajmujemy się wydawaniem albumów z reprodukcjami dzieł najwybitniejszych polskich twórców. W naszym portfolio są także albumy dokumentujące twórczość Tamary Łempickiej. Chcemy przypominać twórców, którzy byli przez lata zapomniani, a dziś odzyskali należną im sławę. W tej grupie jest właśnie Łempicka, której twórczość przez cały okres PRL była przemilczana. W 2019 r. doszliśmy do wniosku, że powinniśmy ją przypomnieć. Udało nam się nawiązać kontakt z jej spadkobierczyniami, m.in. prawnuczką Marisą de Lempicka. Uznały, że mogą powierzyć nam misję promowania jej twórczości w Polsce" - powiedziała PAP Aleksandra Fałkowska-Dziedzic z Wydawnictwa BOSZ.
Wśród publikacji poświęconych zmarłej w marcu 1980 r. polskiej malarce jest album "Łempicka. Sztuka" o powiększonym formacie, prezentujący ponad 300 obrazów, blisko 100 rysunków oraz 130 fotografii a także teksty historyk sztuki, Katarzyny Nowakowskiej-Sito, wnuczki malarki Victorii de Lempickiej oraz prawnuczki - Marisy de Lempickiej.
"Gdy wylądowałyśmy w Warszawie, od razu poczułyśmy się jak w domu. (...). Gdy zgłębiłyśmy historię babci, jedna cecha jej polskiego charakteru wysunęła się na pierwszy plan – hart ducha, którego Tamarze z pewnością nie brakowało" - pisała Marisa de Lempicka. "Przetrwała, a nawet dobrze zniosła pierwszą wojnę światową, rewolucję październikową, utratę przyjaciół i dobytku, drugą wojnę światową, podczas której była zmuszona porzucić ukochany Paryż i wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Doświadczyła licznych nieszczęśliwych miłości i rozczarowań, ale pomimo tego wszystkiego zachowała siłę i osiągała swoje cele, a jednym z nich był status najbardziej pożądanej malarki tamtych czasów" - wspomniała.
"Przygotowanie albumu dzieł Łempickiej trwało dwa lata. Chcemy zaprezentować czytelnikom zdjęcia obrazów w jak najlepszej jakości i rozdzielczości opatrzone profesjonalnymi opisami. Współpracujemy z agencjami, które dysponują plikami graficznymi. Opracowanie wymaga czasochłonnych kwerend oraz uzgodnienia kwestii praw autorskich" - podkreśla Fałkowska-Dziedzic.
Tamara Łempicka (poza Polską - Tamara de Lempicka) urodziła się prawdopodobnie w Moskwie w 1896 r., jednak biografie podają, że stało się to 16 maja 1898 r. w Warszawie. Jej matka była Polką, ojciec - rosyjskim Żydem. Wychowywała ją matka i dziadkowie w Warszawie. Rodzina należała do elity towarzyskiej i kulturalnej. W wieku kilkunastu lat wyjechała do rodziny w Petersburgu, gdzie poznała przyszłego męża, prawnika Tadeusza Łempickiego. Zamieszkali w Paryżu. Tam artystka studiowała malarstwo w Académie Ranson pod kierunkiem Maurice’a Denisa i u Andre Lhote'a. W 1938 r. wraz z drugim mężem baronem Raoulem Kuffnerem wyemigrowała do USA. W Beverly Hills stała się portrecistką gwiazd Hollywood. Ostatnie lata życia spędziła w Meksyku. Zmarła 18 marca 1980 r. w Cuernavaca. Zgodnie z jej życzeniem ciało zostało skremowane, a prochy rozrzucone z helikoptera nad wulkanem Popocatépetl. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ aszw/