26 kwietnia w Łazienkach Królewskich rozpocznie się wystawa „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego”. „Zanim powstał pałac Na Wyspie, były tam łaźnie, które zbudował” – powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Łazienki Królewskie Agata Zawora.
„Większość zwiedzających Łazienki słusznie kojarzy je z ostatnim królem Polski Stanisławem Augustem, jednak ich historia zaczęła się już 100 lat wcześniej. Zanim powstał pałac Na Wyspie, były tam łaźnie, które zbudował Stanisław Herakliusz Lubomirski. To jedna z najbardziej barwnych i nietuzinkowych postaci swojej epoki. 26 kwietnia obchodzimy 350. rocznicę przekształcenia terenów łowieckich w miejsce poświęcone odpoczynkowi i sztuce” - powiedziała PAP rzeczniczka stołecznego Muzeum Łazienki Królewskie Agata Zawora.
„Tego dnia odbędzie się wernisaż wystawy `Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego`. Wśród pamiątek po Lubomirskim znajdą się srebra oraz przedmioty wydobyte z krypty. W pałacu Na Wyspie zajrzymy do pomieszczenia, które po raz pierwszy udostępnimy zwiedzającym” – wyjaśniła.
„Ekspozycję w Podchorążówce rozpocznie opowieść o dziejach Ujazdowa w czasach Lubomirskiego (zobaczymy tu m.in. zachowane projekty barokowej Łaźni, a także innych niezwykłych budowli, które ufundował Lubomirski. W dalszych częściach przyjrzymy się barwnemu życiu bohatera wystawy. Wiele eksponatów będzie prezentowanych po raz pierwszy. Wśród nich znajdą się srebrne przedmioty – oznaki wysokiego statusu społecznego, portrety marszałka i jego bliskich, rysunki i starodruki, a nawet sentymentalny przedmiot wydobyty z krypty osoby bliskiej Lubomirskiemu” – informują organizatorzy wystawy.
Kuratorzy dr Kamil Frejlich i dr Piotr Skowroński zgromadzili liczne pamiątki po Lubomirskim. Eksponaty pochodzą ze zbiorów kilkunastu polskich instytucji kultury oraz z Archiwum Państwowego w Dreźnie, Muzeum Narodowego w Sztokholmie, Biblioteki Narodowej Francji w Paryżu.
„W pałacu Na Wyspie wyznaczyliśmy szlak zwiedzania. Pokażemy, gdzie stały wanny, w których marszałek zażywał kąpieli" - zdradza Zawora.
Wystawę uzupełnią lekcje muzealne, warsztaty artystyczne i filozoficzne, pokazy teatru kamishibai, spacery po ogrodach, spotkania literackie oraz oprowadzania.
Stanisław Herakliusz Lubomirski (1642-1702) był marszałkiem wielkim koronnym i drugą po królu najważniejszą osobą w Rzeczypospolitej. Był poetą, mecenasem sztuk, inicjatorem budowy wielu obiektów architektonicznych. Do dziś prócz pozostałości Łaźni przetrwał, choć w zmienionej formie, usytuowany w Łazienkach Ermitaż oraz kościół Bernardynów na Czerniakowie.
Wystawa potrwa do 1 września 2024 r. Nakładem Wydawnictwa Muzeum Łazienki Królewskie ukaże się katalog wystawy w języku polskim oraz angielskim.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ miś/