Na Biennale Sztuki w Wenecji otwarty został w czwartek polski pawilon, w którym znajduje się polsko-ukraińska instalacja wideo „Powtarzajcie za mną II”. „Sztuka nie wprowadza pokoju i nie przeciwdziała wojnie, ale budzi emocje, które pozwalają nam nie być obojętnymi” - mówił minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.
60. Biennale Sztuki odbywa się pod hasłem „Obcokrajowcy są wszędzie”. W pawilonie należącym do Polski zrealizowany został projekt kolektywu Open Group utworzonego we Lwowie. Podejmuje on temat doświadczeń wojennych i cierpienia. Kuratorką ekspozycji jest Marta Czyż.
Wideoinstalację tworzą filmy nakręcone w 2022 i 2024 roku. Występują w nich cywilni świadkowie wojny, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami wojennymi oraz uchodźczymi, odtwarzają zapamiętane dźwięki wojny.
„Sztuka nie wprowadza pokoju i nie przeciwdziała wojnie, ale budzi emocje, które pozwalają nam nie być obojętnymi.”
Nagrania zarejestrowano w obozie dla tzw. wewnętrznych uchodźców koło Lwowa, a także tam, gdzie Ukraińcy znaleźli schronienie, między innymi w Polsce i Niemczech. Do pawilonu prowadzi ciemny korytarz, a wewnątrz prezentowane są dwa filmy.
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz powiedział podczas ceremonii otwarcia polskiego pawilonu, że „sztuka nie wprowadza pokoju i nie przeciwdziała wojnie, ale budzi emocje, które pozwalają nam nie być obojętnymi”.
„Ten konflikt dzieje się tuż obok nas, Polaków, i pokazał nam, co naprawdę jest ważne w życiu - ludzka solidarność i współczucie” - mówił szef MKiDN. Następnie podkreślił, odnosząc się do tytułu prezentacji w pawilonie: „Powtarzajcie za nimi i nigdy nie bądźcie obojętni”.
Kurator wystawy Marta Czyż mówiła, że dzięki temu wydarzeniu głos doświadczonych przez wojnę będzie mógł dotrzeć do opinii publicznej na świecie. „Artyści ukraińscy próbują oddać głos tym, którzy są niewystarczająco słyszalni” - dodała.
Następnie stwierdziła: „Jako kurator wystawy i jako Polka jestem dumna, że w pawilonie naszego kraju możemy pokazać artystów z Ukrainy”. Podziękowała ministrowi Sienkiewiczowi za „szybką i odważną decyzję” w sprawie ekspozycji w pawilonie.
Artyści z Ukrainy podziękowali za solidarność z ich narodem. Jak dodali, Ukraińcy „muszą wiedzieć, że nie są sami”. „Trzeba zrobić wszystko, by ta straszna wojna się skończyła” - mówili podczas wernisażu.
Z Wenecji Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ miś/