Pokazy uzbrojenia z różnych epok, prelekcje o dawnej sztuce wojennej i degustacje potraw wojskowych, to niektóre z atrakcji czekających na gości pikniku, który odbędzie się w niedzielę na warszawskiej Cytadeli. W tym roku tematem przewodnim pikniku będzie 230. rocznica Powstania Kościuszkowskiego.
Piknik jest organizowany przez Muzeum Wojska Polskiego w jego nowej siedzibie na Cytadeli Warszawskiej. W czasie pikniku będzie możliwe darmowe zwiedzanie wystawy „1000 lat chwały oręża Polskiego” w MWP.
W południe na Placu Gwardii Pieszej Koronnej rozpocznie się apel pododdziałów klas mundurowych, organizacji proobronnych i grup rekonstrukcyjnych. Wśród pokazów przeprowadzonych przez nie pokazów będzie między innymi rekonstrukcja przysięgi Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku w 1794 r., musztra XVIII-wiecznych oddziałów piechoty oraz pokaz tańca barokowego. Apel zakończy o 13:10 muszkietowa salwa honorowa.
O 13:30 i 14:30 Roman Matuszewski i Michał Mackiewicz w małej Sali Audiowizualnej MWP wygłoszą prelekcje „Kosa w boju i legendzie”, poświęcone sposobom wojowania kosą i piką według podręcznika Christiana Piotra Aignera.
W czasie pikniku będzie można zobaczyć prezentację regimentów piechoty koronnej z czasów saskich i piechoty z okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego (musztra, pokaz ogniowy broni czarnoprochowej), pokaz ładowania i strzelania z repliki osiemnastowiecznej armaty trzyfuntowej. Z obozem wojskowym armii osiemnastego wieku będą sąsiadowały obozowiska Słowian i rycerzy, a także między innymi punkt werbunkowy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. ze stanowiskiem ciężkiego karabinu maszynowego Mle 14 Hotchkiss. Grupy rekonstrukcyjne zaprezentują także między innymi obsługę armaty przeciwpancernej Bofors 37 mm z 1939 r., umundurowania i uzbrojenia żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej wyposażonej w samochód terenowy GAZ 69 wraz z wyrzutnią artyleryjską WP-8z 140 mm. Prezentacjom militarnym będą towarzyszyły pokazy dawnej mody cywilnej – ubiorów dworskich i codziennych.
Podczas pikniku będzie można również skorzystać z symulatora jazdy posiadanego przez Żandarmerię Wojskową oraz obejrzeć uzbrojenie z Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu (pistolet VIS 100, karabinek GROT). Do służby w szeregach WP będą zachęcali żołnierze 18. Stołecznej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, 18. Dywizji Zmechanizowanej, Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i Wojskowej Akademii Technicznej.
Na stoiskach z publikacjami historycznymi oraz pamiątkami związanymi z historią polskiego oręża będzie można kupić między innymi wydawnictwa Centralnej Biblioteki Wojskowej i Muzeum Wojska Polskiego.
Wstęp na Cytadelę w godzinach 10-18, będzie wolny. Gmach Muzeum Wojska Polskiego będzie otwarty do 16:00.(PAP)
szuk/