Bytom na trzy dni stanie się stolicą śląskiej kultury. Aglo Festiwal odbędzie się od 10 do 12 maja, podczas którego zaplanowane są spotkania, dyskusje, spacery oraz spektakle na temat regionu.
W 2024 r. mija 770 lat od lokacji miasta na prawie magdeburskim. Z okazji jubileuszu na najbliższe miesiące lokalne władze zaplanowały przedsięwzięcia kulturalne, rozrywkowe czy sportowe. Jednym z nich jest Aglo Festiwal, który zorganizował pomysłodawca i dyrektor programowy Zbigniew Rokita.
"Porozmawiamy o Bytomiu i Śląsku, a także innych regionach Polskich z nieoczywistych perspektyw, czasem na poważnie, czasem z przymrużeniem oka" - napisali w informacji prasowej organizatorzy festiwalu.
Opowiedzą om tym goście, m.in.: rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek, historyk Sebastian Rosenbaum, reporterka Anna Dudzińska, architekt Grzegorz Piątek, pisarka Olga Drenda oraz muzyk Paweł Sołtys (Pablopavo).
Organizatorzy zapraszają również na spektakl Teatru Korez "Weltmajstry", film "Ewa", występ teatru improwizowanego Klancyk (Komora Maszyny Losującej jest pusta), spacery miejskie, do obwoźnej księgarni, czy do kącika dla bajtli, czyli dzieci.
"Podczas Aglo Fest wspólnie przywitamy ciepłe dni i spędzimy dobry czas. Spotkają się na nim piękni ludzie – jedni będą na scenie, drudzy wśród publiczności, ale przez trzy dni wszyscy razem stworzymy wyjątkowe miejsce i przestrzeń do rozmowy i uśmiechu" - czytamy w zapowiedzi festiwalu.
Szczegóły na stronie: https://www.becek.pl/aglo_festiwal
Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów jubileuszu 770-lecia miasta. Bytom powstał w XII w. jako gród należący do Małopolski. Po raz pierwszy jego nazwa pojawiła się w dokumentach z lat 1123 i 1125, zatwierdzających dobra benedyktynów tynieckich. W 1179 r. książę Kazimierz Sprawiedliwy podarował Bytom, Oświęcim, Toszek i Siewierz wraz z otaczającymi je terenami księciu Mieszkowi Plątonogiemu z dynastii Piastów opolskich. W ten sposób Bytom na trwałe znalazł się w historycznych granicach Górnego Śląska. Lokacji Bytomia na prawie niemieckim dokonał w 1254 r. książę opolski - Władysław.(PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ jann/