Biskupi obradujący w czwartek na Jasnej Górze zaapelowali o wprowadzanie wszelkich zmian zasad prowadzenia lekcji religii w szkołach publicznych na drodze dialogu, w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi, zgodnie z obowiązującym prawem.
Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zebrała się w jasnogórskim sanktuarium w wigilię uroczystości Matki Bożej Królowej Polski, pod przewodnictwem przewodniczącego KEP abp. Tadeusza Wojdy. Spotkanie było poświęcone bieżącym problemom Kościoła w Polsce.
W komunikacie po posiedzeniu biskupi przekazali, że jednym z tematów obrad były zagadnienia związane z zasadami prowadzenia lekcji religii w szkołach publicznych. "Biskupi wyrazili zaniepokojenie wprowadzanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianami w ich organizacji" - podano w komunikacie.
"Apelują, by wszelkich zmian w tym zakresie dokonywać na drodze dialogu, w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi, i zgodnie z obowiązującym prawem. Ufają, że rozmowy przedstawicieli Kościołów z Ministerstwem Edukacji Narodowej przyniosą dobre rozwiązania" - podkreślono.
Pod koniec marca br. została opublikowana nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji w sprawie oceniania uczniów. Znalazły się w niej zmiany dotyczące ocen z religii i etyki. Zgodnie z nimi ocena roczna lub końcowa klasyfikacyjna z religii i etyki nie będzie wliczana do średniej ocen na świadectwie szkolnym.
"W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nieuzasadnione jest, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen" - podkreślił resort w uzasadnieniu nowelizacji.
Zapisy mają wejść w życie z dniem 1 września 2024 r., czyli z nowym rokiem szkolnym 2024/25. (PAP)
mtb/ mgw/ jann/