Liczba obywateli Izraela odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz gwałtownie spadła z powodu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Od stycznia do kwietnia br. było tu zaledwie 2,2 tys. osób z Izraela; w analogicznym okresie ub.r. 6,5 tys. – powiedział PAP rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.
"Można zauważyć wyraźny wpływ konfliktu na Bliskim Wschodzie na liczbę odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz z Izraela. Od października ubiegłego roku notujemy bardzo duży spadek frekwencji z tego rejonu. Działania wojenne nie sprzyjają podróżowaniu, ale wstępne rezerwacje na okres wakacyjny wskazują, że widoczne jest większe zainteresowanie odwiedzających z tej części świata. Zobaczymy, jak sytuacja geopolityczna przełoży się na frekwencję odwiedzających w dalszym okresie" – wyjaśnił rzecznik.
Jeszcze przed pandemią Miejsce Pamięci Auschwitz rocznie odwiedzało około 60 tys. Żydów z Izraela. W czasie pandemii, w latach 2020/2021 frekwencja spadała do 3,2 tys. i 3,6 tys. W 2022 r. liczba odwiedzających zaczęła rosnąć. W całym 2023 r. były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz odwiedziło 18,5 tys. Izraelitów.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.(PAP)
autor: Szymon Bafia
szb/ szf/ mick/