Szefowa MKiDN Hanna Wróblewska podała we wtorek, że dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Ewa Bogusz-Moore w 2025 r. zostanie nową dyrektorką artystyczną Filharmonii Kölner. „Ewo, wysoko postawiłaś poprzeczkę przyszłym kandydatom w konkursie na dyrektora NOSPR” - napisała.
Wróblewska we wpisie na platformie X oceniła, że „światowa arena artystyczna zyska silną, polską reprezentantkę”.
„Ewa Bogusz-Moore, dyrektor NOSPR w 2025 r. zostanie nową dyrektorką artystyczną Filharmonii Kölner. Ewo, wysoko postawiłaś poprzeczkę przyszłym kandydatom w konkursie na dyrektora/kę NOSPR” - dodała ministra kultury.
Na stronie Ślązag.pl napisano, że „zmiana na szczycie władzy tej niemieckiej orkiestry nastąpi z dniem 1 sierpnia 2025 r.”. „Polka zastąpi na stanowisku Louwrensa Langevoorta, który pełni funkcję dyrektora zarządzającego i dyrektora od 1 sierpnia 2005 r.” - przypomniano.
Bogusz-Moore, z wykształcenia wiolonczelistka, menedżer kultury, od września 2018 r. jest dyrektor naczelną i programową NOSPR.
Pełniła funkcję wicedyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, z którym związana była od października 2010 r. Jej pierwszym zadaniem było stworzenie strategii popularyzacji polskiej muzyki klasycznej na świecie. Opracowany przez nią model działania programu "Polska Music" doprowadził do międzynarodowej współpracy m.in. z London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, London Symphony Orchestra, English National Opera, Berliner Philharmoniker, Los Angeles Philharmonic, Chicago Symphony Orchestra, Royal Opera House czy Cité de la Musique.
W latach 2012–2013, z ramienia IAM, koordynowała obchody Roku Witolda Lutosławskiego. Równolegle, w 2012 r., objęła stanowisko menedżera I, CULTURE Orchestra – projektu edukacyjnego wspierającego zmiany w rozwoju kulturalnym i społecznym krajów Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego, z sukcesem budując wizerunek orkiestry na arenie międzynarodowej. W latach 2014–2017 zarządzała również projektem „Kampusy”, w którym – współpracując z wybranymi prestiżowymi uczelniami w Stanach Zjednoczonych – była odpowiedzialna za budowanie relacji USA i Polski na pograniczu kultury, idei i nauki. W 2017 r. otrzymała stypendium Leadership Academy for Poland.
W latach 2009–2010 pracowała w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie jako specjalista ds. muzyki i teatru, odpowiadając za kwestie repertuarowe oraz promocji polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. W 2009 r. uzyskała stypendium Clore Leadership Programme.
Bezpośrednio po ukończeniu studiów w City, University of London z zakresu zarządzania kulturą (MA in Arts Management, 2005) objęła stanowisko koordynatora międzynarodowego projektu kompozytorskiego, realizowanego w ramach Sounds New Contemporary Music Festival. W trakcie trzyletniej współpracy z SNCMF (2005–2008) odpowiadała za program, strategię marketingową i rozwój festiwalu, a także pozyskiwanie funduszy, otrzymując w 2007 r. nominację na stanowisko menedżera generalnego festiwalu. Równolegle pełniła funkcję konsultanta projektów realizowanych przez Kent Music.
W październiku 2022 r. Bogusz-Moore objęła stanowisko współprzewodniczącej European Union Youth Orchestra. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ aszw/