07.06.2024–09.06.2024
„Archifest. Weekend archiwów społecznych” to spotkania, wydarzenia i atrakcje organizowane między 7 a 9 czerwca 2024 roku przez prawie 30 archiwów społecznych z ponad 20 miejscowości w Polsce. W ten sposób inicjator akcji – Centrum Archiwistyki Społecznej – zaprasza do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Archiwów, który co roku obchodzimy 9 czerwca.
To pierwsza tego rodzaju inicjatywa organizowana przez Centrum Archiwistyki Społecznej. W wydarzeniu wezmą udział różnorodne archiwa społeczne, od lokalnych bibliotek po organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. W Gdańsku uczestnicy eksperymentalnego spaceru na bieżąco będą współtworzyć jego trasę, a przy tym słuchać opowieści o mieszkańcach dzielnicy Dolne Miasto. W Szebniach będzie można wziąć udział w akcji renowacji zdjęć z rodzinnych albumów, a w Krakowie powstanie mobilne stanowisko archiwistyczne, przy którym przechodnie podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą i życiem w Nowej Hucie. Zainaugurowana zostanie też działalność nowego archiwum społecznego na warszawskim Ursynowie. Oprócz tego na uczestników „Archifestu” czekają spotkania, na których będą mogli się podzielić swoimi wspomnieniami, wystawy stworzone z gromadzonych przez archiwa społeczne fotografii, czy rodzinne warsztaty. W programie znalazły się też wydarzenia online.
„Archifest” to okazja, by razem świętować i dzielić się pasją do zbierania i zachowywania śladów przeszłości, które napędzają ruch archiwów społecznych. To również szansa na odkrycie wyjątkowych materiałów z tych zbiorów oraz zachęta do zainteresowania się historią swojej rodziny i okolicy. Udział takich inicjatyw w Międzynarodowym Dniu Archiwów przypomina, że archiwa to nie tylko oficjalne dokumenty, ale też osobiste fotografie, listy i nagrania wspomnień.
W Polsce dziedzina ta rozwija się niezwykle dynamicznie. Obecnie istnieje już prawie 800 archiwów społecznych. Ich działalność wspiera powołana cztery lata temu instytucja – Centrum Archiwistyki Społecznej, która edukuje, tworzy narzędzia dla archiwów społecznych i animuje społeczny ruch dokumentowania historii.
„Początkiem archiwum społecznego jest pasja i zaciekawienie, przyjemność odkrywania nieznanych szerzej fragmentów historii. Archiwiści społeczni nie tylko z zapałem szukają cennych źródeł historycznych, ale integrują też społeczność poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń” – mówi Joanna Łuba, wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej – CAS wspiera inicjatywy, które istnieją dzięki wspólnej pasji ludzi i ich potrzebie zapisywania historii.
Więcej informacji o „Archifeście” (7-9 czerwca) i program wydarzeń na stronie Centrum Archiwistyki Społecznej:
https://bit.ly/archifest-program
Wstęp na wydarzenia w ramach „Archifestu” jest bezpłatny. Na część obowiązują zapisy.
Portal Dzieje.pl jest patronem medialnym „Archifestu”.
Źródło: Centrum Archiwistyki Społecznej
szuk/