„Archifest. Weekend archiwów społecznych” to spotkania, wydarzenia i atrakcje organizowane między 7 a 9 czerwca 2024 roku przez prawie 30 archiwów społecznych z ponad 20 miejscowości w Polsce. W ten sposób inicjator akcji – Centrum Archiwistyki Społecznej – zaprasza do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Archiwów, który co roku obchodzimy 9 czerwca.
Historia mówiona będzie tematem piątego Kongresu Archiwów Społecznych, który rozpocznie się w piątek w Lublinie. Na uczestników czekają m.in. warsztaty ze sztuki opowiadania, przygotowania i zrealizowania wywiadu. Wydarzeniu będą towarzyszyć spektakle, spotkania, spacery po mieście.
Centrum Archiwistyki Społecznej zainaugurowało we wtorek portal Zbiory Społeczne (zbioryspoleczne.pl). Wydarzeniu towarzyszyła debata „Dziedzictwo online. Co, dla kogo i dlaczego w tylu miejscach?” z udziałem przedstawicieli instytucji udostępniających archiwalia poprzez platformy internetowe.
Wszystko w zasadzie, co jest gromadzone w postaci dokumentów, wspomnień, w postaci artefaktów dotyczących przeszłości, a co jest istotne dla dziedzictwa całej wspólnoty, to jest archiwistyka społeczna – powiedział wicepremier Piotr Gliński otwierając IV Kongres Archiwów Społecznych.
„Otwórz archiwum, uruchom społeczność!” – to hasło IV Kongresu Archiwów Społecznych, które odbędzie się 24–25 września w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. To święto archiwistów społecznych i pasjonatów lokalnych historii – podkreśla Centrum Archiwistyki Społecznej.
Centrum Archiwistyki Społecznej uruchomiło platformę internetową z materiałami edukacyjnymi dla archiwistów społecznych. To m.in. filmy instruktażowe i porady dla wszystkich, którzy chcą zadbać o archiwalne zbiory, w tym fotografie czy dokumenty.
Archiwistyka społeczna to nowa dziedzina życia społecznego. Obywatele chcą dokumentować swoją historię. Dlatego ten rodzaj archiwistyki będzie się rozwijać, jej perspektywy są ogromne – mówią PAP Katarzyna Ziętal, dyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej w Warszawie, oraz Joanna Łuba, wicedyrektorka tej instytucji.
Minister kultury prof. Piotr Gliński powołał Katarzynę Ziętal na stanowisko dyrektora Centrum Archiwistyki Społecznej. Jej trzyletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2021 r. Centrum to nowa instytucja kultury zajmująca się trwałym zapisywaniem historii społecznej Polski.
We wtorek obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. "To święto archiwów państwowych oraz tysięcy pasjonatów prowadzących archiwa społeczne w całej Polsce. Drodzy archiwiści, przyjmijcie najlepsze życzenia" - napisało na Twitterze ministerstwo kultury.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powołał w piątek nową instytucję kultury – Centrum Archiwistyki Społecznej, które będzie współprowadzone przez MKiDN i Fundację Ośrodka KARTA.