Miasto Oświęcim odnowiło mural „Kontrabasiści”, którego twórcą był Edward Dwurnik, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów sztuki współczesnej – powiedziała w czwartek rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień. Dzieło zdobi jedną z kamienic w centrum miasta.
„Motyw ludzi grających na czerwonych kontrabasach zdobi budynek przy ul. Zamkowej, u podnóża wzgórza zamkowego. Twórcą muralu był Edward Dwurnik, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów sztuki współczesnej. Dzieło powstało w 2011 roku w ramach Life Festival Oświęcim. Teraz w związku z przebudową budynku przez właściciela mural został odnowiony. Prace kosmetyczne sfinansowało miasto. Prywatny inwestor oświetlił malowidło” – powiedziała Kwiecień.
Dwurnik, zmarły w 2018 roku, w momencie tworzenia dzieła mówił, że Oświęcim jest specyficznym miejscem, które kojarzy się z Muzeum Auschwitz i Holokaustem. „Od razu pomyślałem, że powinienem namalować przedwojennych grajków, którzy graliby na kontrabasach. Okazało się, że motywacją organizatorów festiwalu jest odczarowanie tego miejsca – chcieliby, żeby Oświęcim stał się normalnym miastem, nie tylko z traumą tego obozu. Stanęło na tym, że będą to młodzi ludzie grający na pięknych, pomarańczowych kontrabasach” – wskazywał.
Katarzyna Kwiecień przypomniała, że w Oświęcimiu znajduje się unikatowa kolekcja murali na budynkach w różnych częściach miasta. Jest ich kilkanaście. Autorami są między innymi Andrzej Pągowski, Rafał Olbiński, Tomasz Bagiński, Heiko Klohn i Jarosław Jaśnikowski.
„Większość murali nawiązuje do propagowania pokoju i tolerancji, przełamywania barier i stereotypów kulturowych. Wszystkie opatrzone są sygnaturami autorów, którzy odsłaniali je podczas muzycznego wydarzenia, jakim był Life Festival Oświęcim” – dodała.
Life Festival Oświęcim odbywał się w mieście w latach 2010-2018. Wystąpili na nim między innymi Peter Gabriel, Sting, Eric Clapton, Elton John, Carlos Santana oraz zespoły Queen, Scorpions i Soundgarden. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ miś/