Sejmowa komisja kultury poparła w środę projekt uchwały w sprawie uczczenia poety, pieśniarza i barda Solidarności Jacka Kaczmarskiego w związku ze zbliżającą się 10. rocznicą jego śmierci.
"Jacek Kaczmarski to postać niezwykła na tle polskiej kultury, bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów. Bard, praktycznie całą swoją twórczość poświęcił Polsce i Polakom. W utworach swych wspierał nas, dodawał otuchy, a także ganił, wytykał błędy. Zawsze jednak z myślą o lepszej Polsce, o swoich rodakach żyjących w prawdzie i uczciwości. Kaczmarski czynnie wspierał działalność podziemnej Solidarności. Jego zasługi potwierdził w 2005 r. Sejm RP podejmując uchwałę umieszczającą barda w szeregu osób zasłużonych dla Polski" - mówiła przedstawicielka sprawozdawców poseł Zofia Ławrynowicz (PO).
Jak zaznaczyła, twórczość Kaczmarskiego ma też ogromną wartość artystyczną. "Jej niesłabnąca popularność wśród dorosłych i młodych Polaków, którzy do dziś wychowują się kształtując swoje poglądy i postawy słuchając piosenek barda, czytając jego wiersze, dowodzi ponadczasowego charakteru tej poezji. Kaczmarski był poetą wielkim i ponadczasowym, jest określany mianem człowieka-legendy. Jednak by ona nie wygasła i mogły ją poznawać kolejne pokolenia, aby zachować pamięć o jego twórczości i kontekście historycznym jej powstawania konieczne jest ciągłe jej przypominanie i popularyzacja na najwyższym poziomie artystycznym" - uzasadniała uchwałę Ławrynowicz.
Członkowie komisji poparli projekt, skracając jednak tekst. "W kwietniu 2014 roku mija 10 lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego, wielkiego artysty i zasłużonego dla ojczyzny Polaka. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o niezwykłej roli tego wybitnego poety w polskiej kulturze i jego szczególnym udziale w kształtowaniu marzeń wolnościowych oddaje hołd Jackowi Kaczmarskiemu i czci Jego pamięć" - głosi projekt uchwały.
Posłem-sprawozdawcą projektu została Zofia Ławrynowicz.
Jacek Kaczmarski urodził się w 22 marca 1957 r. w Warszawie. Kompozytor, poeta, autor tekstów piosenek. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutował na Warszawskim Jarmarku Piosenki (1976). Na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie zdobył w 1977 r. nagrodę za utwór "Obława". Najsłynniejszym utworem Kaczmarskiego były "Mury" - pieśń inspirowana piosenką katalońskiego barda Lluisa Llacha. Piosenka stała się hymnem Solidarności i symbolem antykomunistycznej opozycji.
Wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. zastało Kaczmarskiego we Francji, gdzie koncertował wraz z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Od tego czasu artysta przebywał na emigracji, pracował m.in. w Radiu Wolna Europa, koncertował w Europie, Ameryce i Australii. Każda kaseta z koncertu przeszmuglowana do Polski stawała się wydarzeniem; taśmą-matką, z której powielano tysiące kopii.
Po powrocie do Polski w 1990 r. Kaczmarski nagrał płytę "Wojna postu z karnawałem". W sumie jest autorem 23 albumów m.in. "Sarmatia", "Między nami", "Dwie skały", "Mimochodem". Kaczmarski pisał też powieści. Wśród bardziej znanych są "Plaża dla psów", "O aniołach innym razem" i "Napój Ananków". Wydał także osiem tomików poezji m.in. "Wiersze i Piosenki", "Rozbite oddziały" i "Tunel".
W 2002 r. wykryto u Kaczmarskiego raka krtani. Przeszedł operację w Innsbrucku. Na wieść o jego chorobie w wielu miastach Polski zorganizowano koncerty i akcje charytatywne, z których dochody przeznaczono na leczenie artysty. W 2004 r. Kaczmarski otrzymał nagrodę Fryderyka za całokształt twórczości, ale nie był już w stanie odebrać jej osobiście.
Trzy godziny przed śmiercią, 10 kwietnia 2004 r., w Wielką Sobotę, w szpitalu w Gdańsku został ochrzczony w wyznaniu rzymskokatolickim. Jego prochy są pochowane na warszawskich Powązkach Wojskowych. (PAP)
akn/ ls/