Statek inspirowany Tie Fighter z „Gwiezdnych Wojen”, trzymetrowa Statua Wolności, sceny z Komnaty Tajemnic w Hogwarcie i „Rodziny Adamsów”, mapa Europy i konstelacji gwiazd, dinozaury i Wenus z Milo – to tylko niektóre z budowli z klocków LEGO, jakie od soboty można oglądać na wystawie w Rzeszowie.
W Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w stolicy Podkarpacia w sobotę została otwarta – jak zapewniają organizatorzy - największa w Europie wystawa budowli z klocków LEGO. Jej motywem przewodnim jest Inwazja Gigantów.
Ekspozycja zawiera 70 premierowych makiet, setki modeli zbudowanych z prawie 5 mln klocków na tysiącu metrach kw.
Jak zapewnił jej pomysłodawca i organizator Rafał Szymański, jest to bezprecedensowa wystawa, która imponuje rozmachem i skalą prezentowanych modeli.
„Jedne są gigantyczne ze względu na wielkość: najwyższa budowla ma ponad trzy metry wysokości, największa makieta z kolei pochłonęła blisko 750 tys. klocków. Inne natomiast są gigantyczne w znaczeniu symbolicznym” – poinformował Szymański.
Dodał, że cała wystawa jest zupełnie nowa, a wszystkie prezentowane na niej autorskie budowle mają w Rzeszowie swoją premierę, nie były bowiem nigdy wcześniej pokazywane.
Wyjaśnił, że praca nad takimi modelami trwa kilka miesięcy. „Najpierw musimy to wszystko zaprojektować, później musimy zdobyć klocki. To nie jest tak, że idziemy do sklepu i kupujemy takie ilości klocków. My je przez dłuższy okres skupujemy na specjalnych aukcjach w Europie, a czasem na całym świecie. No i później musimy to jeszcze wykonać. Tak więc to są miesiące pracy” – zaznaczył.
Dodał, że obecnie prezentowanych jest osiem różnych ekspozycji w miastach Europy, m.in. w Barcelonie, Madrycie, Rzymie, Wenecji.
Na każdej wystawie prezentowany jest wyjątkowy super model. W Rzeszowie jest to mierzący trzy metry wysokości, zbudowany z 250 tys. klocków statek inspirowany pojazdem Tie Fighter, czyli jednego z najbardziej rozpoznawalnych statków ze świata „Gwiezdnych Wojen”.
Zwiedzający rzeszowską wystawę spotkają też super bohaterów, a wśród nich ponad 2,5 metrową postać inspirowaną komiksową postacią Reda Hulka oraz naturalnych rozmiarów replikę Thanosa; wysoką na trzy metry Statuę Wolności, zbudowaną ze 150 tys. klocków; dwumetrową figurę Różowej Pantery czy wykonany w skali 1:1 model inspirowany postacią Czarnego Jeźdźca z filmu „Władca Pierścieni”. Na miłośników Harrego Pottera czeka gigantyczna rekonstrukcja sceny z Komnaty Tajemnic w Hogwarcie.
Na wystawie znalazła się także zbudowana z blisko 750 tys. elementów makieta miasta. W tej potężnej, liczącej 20 metrów kwadratowych powierzchni i długiej na 10 metrów konstrukcji ukryte zostały różne niecodzienne scenki sytuacyjne.
Dla nieco młodszych zwiedzających atrakcją będzie spotkanie z bohaterami popularnych bajek, takimi jak Muppety, mieszkańcy Ulicy Sezamkowej, South Park, księżniczki Disneya.
„Hitem wystawy są naturalnej wielkości postaci inspirowane serią +Potwory i Spółka+: Sulley, Mike Wazowski i Boo, a także postać inspirowana bajką Piotruś Pan, zbudowana w skali 1:1 wraz z nieodłączną przyjaciółką Dzwoneczkiem” – poinformowali organizatorzy.
Z kolei na starszych miłośników kina czeka m.in. makieta inspirowana filmem „Avatar”, sceny zaczerpnięte z ekscentrycznej „Rodziny Adamsów”, mroczny świat z „Gotham City”, czy popiersia inspirowane przeciwnikami Batmana: Kobieta Kot, The Penguin i Two-Face.
Koneserów sztuki zainteresować mogą repliki słynnych rzeźb wykonane z dbałością o szczegóły, ale w intensywnych kolorach. Jest więc mityczna Wenus z Milo, doskonały Dawid Michała Anioła, postać cesarza Oktawiana Augusta oraz zadumany Myśliciel Auguste’a Rodina.
Na wystawie znalazły się również wielkie budowle ukazujące architekturę dawną i współczesną, a wśród nich m.in. Luwr, gotycka katedra Notre-Dame w Paryżu czy Wieża Eiffla mierząca prawie 150 cm wysokości i zbudowana z ponad 12 tys. elementów.
Koneserów sztuki zainteresować mogą repliki słynnych rzeźb wykonane z dbałością o szczegóły, ale w intensywnych kolorach. Jest więc mityczna Wenus z Milo, doskonały Dawid Michała Anioła, postać cesarza Oktawiana Augusta oraz zadumany Myśliciel Auguste’a Rodina.
Wystawa obejmuje także strefę gier, w której fani zobaczą świat inspirowany grami komputerowymi, a na zwolenników klasyki czekają szachy, klockowe piłkarzyki i stół bilardowy. Są tam także modele łączące klocki z mechaniką, a więc jeżdżące pociągi, karuzela, startujący samolot, „klaszczący” ogonem bóbr, machający skrzydłami motyl, galopujący koń, biegające pieski preriowe.
Jest także galeria plakatów filmowych odtworzonych z klocków LEGO, obrazy przedstawiające iluzje optyczne, „namalowany” klockami Solar System czy abstrakcyjna wizja konstelacji gwiazd, mapy Europy i Ameryki Północnej, prehistoryczne dinozaury, owady, pasmo górskie Mont Blanc.
Zwiedzający wystawę budowli z klocków LEGO mogą nie tylko podziwiać niezwykłe modele, ale także włączyć się w proces twórczy.
„W specjalnie wydzielonej strefie Fun Park będzie możliwość, z pomocą niezliczonych instrukcji i inspiracji, zbudować niecodzienne konstrukcje z tysięcy klocków” - zapraszają organizatorzy.
Wystawa w Rzeszowie prezentowana będzie do 1 września. Szczegóły i sprzedaż biletów online na wystawaklockow.pl/rzeszow oraz www.3Dgallery.pl. Bilety można także nabyć w kasach w godzinach otwarcia wystawy. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ mow/