27 mln zł przekazała w ubiegłym roku Fundacja Auschwitz-Birkenau na prace konserwatorskie w miejscu pamięci Auschwitz. Jej dyrektor, a zarazem szef tamtejszego muzeum Piotr Cywiński podkreślił, że jest to rekordowa kwota od czasu powołania fundacji w 2012 roku.
„W 2023 roku fundacja przekazała do muzeum na prace konserwatorskie kwotę 27 mln złotych. To rekord, od kiedy w 2012 roku środki z funduszu wieczystego wspomagają działania placówki służące zachowaniu miejsca pamięci. (…) Udało się nam osiągnąć stabilność oraz stworzyć szczególny parasol ochronny nad muzeum. Fundacja niesie na swoich barkach ogromną machinę finansowania konserwacji” – powiedział Piotr Cywiński.
Muzeum w środę zakomunikowało, że Cywiński przekazał dane o nakładach na konserwacje podczas posiedzenia rady fundacji, która obradowała w Warszawie. Jest to organ stanowiący, kontrolny i opiniujący. W jej składzie są osoby działające między innymi na rzecz zachowania pamięci o niemieckich zbrodniach, historycy i dyplomaci.
Jolanta Banaś-Maciaszczyk, kierująca działem konserwacji w muzeum, poinformowała, że w placówce obecnie konserwacji poddawane są między innymi osobiste przedmioty należące do ofiar Auschwitz, w tym buciki dziecięce i archiwalia. Są prowadzone prace przy zabezpieczaniu ruin komór gazowych i krematoriów, a także murowanych i drewnianych budynków w byłym Auschwitz II-Birkenau.
Piotr Cywiński podczas obrad rady podkreślił znaczenie działalności fundacji dla rozwoju edukacji o historii niemieckiego Auschwitz oraz rozwój projektu zwiedzania online „Auschwitz in Front of Your Eyes”.
„Obiecaliśmy sobie, że kiedy już powstanie fundusz wieczysty, to zaczniemy też wspierać misję edukacyjną muzeum. W czasie pandemii COVID-19 było jasne, że musimy część narracji przenosić do internetu. Rozpoczęliśmy współpracę z firmą AppsFlyer, aby stworzyć zwiedzanie nowego typu. Dzięki temu powstała specjalna platforma do zwiedzania online, którą uruchomiliśmy w styczniu” – powiedział Cywiński.
Dyrektor generalny fundacji Wojciech Soczewica podkreślił, że kontynuuje ona różnorodne działania. Podtrzymany został między innymi program stypendialny dla ukraińskich konserwatorek, który początkowo był finansowany ze środków fundacji, a następnie przez Niemcy i obecnie Tajwan. „Planujemy też uruchomienie specjalnego programu szkoleń dla edukatorów muzeum. Udało nam się opracować nową strategię edukacyjną dla muzeum, co zostało sfinansowane przez rząd Norwegii” – powiedział.
Muzeum w komunikacie podkreślił, że środki na działania edukacyjne realizowane przez fundację nie pochodzą z zysków z jej funduszu wieczystego, który wspiera wyłącznie prace konserwatorskie.
Kapitał wieczysty tworzony i zarządzany przez Fundację Auschwitz-Birkenau został wsparty przez blisko 40 krajów. Obecnie jego wartość wynosi ponad 180 mln euro. Wsparcie fundacji dla prac konserwatorskich w miejscu pamięci przekroczyło już 100 mln zł.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/