W piątek w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zostanie zaprezentowany katalog wystawy poświęconej Stanisławowi H. Lubomirskiemu, założycielowi Łazienek. To pierwsza biografia tego wybitnego męża stanu, pisarza i mecenasa sztuki - powiedział PAP współautor publikacji dr Piotr Skowroński.
"12 lipca w Pałacu na Wyspie zaprezentujmy katalog wystawy poświęconej Stanisławowi H. Lubomirskiemu. Uzupełnia on treści prezentowane na wystawie i daje nam możliwość pokazania tych elementów, których w niej nie wyeksponowaliśmy. Katalog jest pierwszą próbą opracowania biograficznego tego wybitnego męża stanu, pisarza i mecenasa sztuki" - powiedział PAP współautor katalogu, kurator wystawy i kierownik Działu Sztuki Muzeum Łazienki Królewskie dr Piotr Skowroński.
Współautorem katalogu jest dr Kamil Frejlich. "Współautorów jest jednak więcej. Wypowiedzieli się w nim opiekunowie zbiorów z instytucji, które wypożyczały nam eksponaty, m.in. kuratorzy z Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej Francji, z Gabinetu Rycin BUW" - wskazał. "Nasza publikacja przybliży postać magnata Stanisława Herakliusza Lubomirskiego – pisarza i polityka, który 350 lat temu przekształcił tereny łowieckie Ujazdowa w miejsce poświęcone sztuce - Łazienki. Był przedstawicielem jednej z najpotężniejszych wówczas rodzin magnackich Rzeczypospolitej".
"W Pałacu na Wyspie przybliżamy zwiedzającym dzieje barokowej Łaźni marszałka. Jej ślady widoczne są w architekturze rezydencji ostatniego króla Polski. Jedno z pomieszczeń w pawilonie, ozdobione sztukateriami, jest udostępniane zwiedzającym po raz pierwszy w historii Łazienek" - wyjaśnił historyk sztuki.
Wystawa "Sztuka dobrego myślenia" poświęcona Stanisławowi Herakliuszowi Lubomirskiemu jest prezentowana w Muzeum Łazienki Królewskie od 26 kwietnia do 1 września 2024 r. Zwiedzający mogą zobaczyć zbiór eksponatów z krajowych i zagranicznych kolekcji, m.in. obrazy, rysunki, starodruki i naczynia.
Ekspozycja składa się z dwóch części. "W Pałacu na Wyspie przybliżamy zwiedzającym dzieje barokowej Łaźni marszałka. Jej ślady widoczne są w architekturze rezydencji ostatniego króla Polski. Jedno z pomieszczeń w pawilonie, ozdobione sztukateriami, jest udostępniane zwiedzającym po raz pierwszy w historii Łazienek" - wyjaśnił historyk sztuki.
Główna część wystawy znajduje się w budynku Podchorążówki. "Narracja naszej ekspozycji rozpoczyna się opowieścią o dziejach Ujazdowa i Zwierzyńca oraz Łaźni. Dalej możemy poznać historię potężnego rodu magnackiego Lubomirskich, a także samego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, jego literackiej twórczości, mecenatu oraz działalności politycznej" - wyjaśnił. Przy okazji prezentacji katalogu historycy sztuki związani z Łazienkami opowiedzą o pozostałościach oryginalnej Łaźni Lubomirskiego w Pałacu w Wyspie.
Na miejscu możliwy będzie zakup katalogu. Jest on również dostępny w sklepie internetowym Muzeum Łazienki Królewskie. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ miś/