Urząd m.st. Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły we wtorek nabór wolontariuszy na obchody 70. rocznicy powstania warszawskiego. Osoby te będą pomagać weteranom powstania, którzy przybędą do stolicy z całego świata. Zgłaszać się można do 15 maja.
Jak powiedziała na konferencji prasowej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, w związany z obchodami projekt wolontariatu zaangażowanych ma być 450 osób.
Wciąż brakuje ponad 200 wolontariuszy - poinformował dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Zachęcając do zgłaszania się wyjaśnił, że formularz rekrutacyjny dostępny jest na stronie internetowej muzeum www.1944.pl. Dolna granica wieku dla osoby, która może zostać wolontariuszem podczas obchodów to 14 lat; górnej granicy wieku nie ma - zwrócił uwagę Ołdakowski.
W czasie obchodów wolontariusze obecni będą w miejscach oficjalnych uroczystości, podczas wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych organizowanych przez muzeum, a także m.in. w centrum prasowym i w punktach informacyjnych. Mają nieść wsparcie weteranom powstania, którzy w związku z obchodami przybędą do stolicy - np. pomagając powstańcom w docieraniu do miejsc, w których organizowane będą poszczególne wydarzenia, składające się na program obchodów.
"Pomoc wolontariuszy będzie niezbędna. Na moje zaproszenie przyjedzie do stolicy ponad 700 osób, w tym blisko 400 uczestników powstania, wielu z nich z najdalszych zakątków świata" - mówiła we wtorek Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Republika Południowej Afryki, Australia, Brazylia, Argentyna, Wielka Brytania, Francja, Grecja, Litwa, Niemcy, Szwecja, Dania, Szwajcaria i Rosja - m.in. z tych krajów przybędą na obchody weterani powstania.
"Ponad sto osób przyleci ze Stanów Zjednoczonych - z Chicago, Las Vegas, Los Angeles, Nowego Jorku, San Francisco. Będzie kilkadziesiąt osób z Kanady. A także goście z Izraela" - zapowiedziała Gronkiewicz-Waltz.
Weterani powstania, którzy mieszkają w Polsce, przyjadą na obchody m.in. z Koszalina, Sopotu, Gdańska, Zielonej Góry, Wrocławia, Poznania, Bydgoszczy, Łodzi, Lublina, Krakowa, Zakopanego i Sosnowca.
Na rocznicowe uroczystości weterani zapraszani są razem z osobami towarzyszącymi - zwróciła uwagę prezydent Warszawy. Powstańcy to "osoby już wiekowe, większość z nich ma ponad 90 lat" - mówiła. "Część porusza się o kulach, część na wózkach inwalidzkich. Są często osoby niewidome, niedowidzące. Niektórym będą towarzyszyć całe rodziny" - powiedziała prezydent.
Wolontariusze zaangażowani w obchody będą mogli poznać weteranów osobiście. Możliwość "otarcia się o historię" oraz "poznania kulis tak dużego wydarzenia, jakim będą obchody 70. rocznicy wybuchu powstania" - m.in. to zyskają osoby, które zdecydują się na udział w projekcie - podkreślała Gronkiewicz-Waltz.
Ołdakowski zaznaczył, że wszyscy, którzy zostaną zakwalifikowani do kilkutygodniowej pracy jako wolontariusze, przejdą przed obchodami specjalne szkolenie m.in. z zakresu wiedzy historycznej (spotkania z historykami i uczestnikami powstania), umiejętności interpersonalnych oraz tego, jak zajmować się ludźmi starszymi.
"Służba ojczyźnie, służba pamięci powstania warszawskiego. A także przygoda" - z tym wiązać się będzie zaangażowanie w wolontariat - podsumował dyrektor muzeum.
"Szukamy osób chętnych do działania, poznania nowych ludzi oraz kulis organizacji tak dużych i znaczących wydarzeń na terenie Warszawy; osób, którym bliska jest pamięć i szacunek względem tego wyjątkowego okresu w historii stolicy" - napisali organizatorzy akcji w zaproszeniu dla wolontariuszy. Rekrutacja potrwa do 15 maja.
Projekt jest kolejnym elementem budowy i promocji wolontariatu miejskiego. "Kilkanaście dni temu w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta zatwierdzony został do realizacji projekt wolontariatu miejskiego +Ochotnicy warszawscy+, mającego na celu stworzenie systemu wolontariatu. Organizacja wolontariatu w trakcie 70. rocznicy Powstania Warszawskiego wpisuje się w rozwój współpracy różnorodnych instytucji i promocję aktywności ochotniczej wśród mieszkańców" - napisano. (PAP)
jp/ agz/ gma/