Od piątku, po rocznej przerwie spowodowanej remontem, zainteresowani znów mogą odwiedzać Galerię Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jedna z najbogatszych i najwybitniejszych kolekcji w Polsce prezentowana jest w odmienionym otoczeniu i według nowego scenariusza.
Koszt realizacji wszystkich zadań, od wymiany okien po aranżację ekspozycji, wyniósł ponad 1,8 mln zł.
„Po miesiącach ciszy i pustych sal, nasza galeria znów wypełni się kolorami, emocjami i twórczym duchem. Cieszymy się, że możemy ponownie zaprosić państwa do przestrzeni, gdzie sztuka ożywa, budzi refleksję i zachwyca. Otwarcie galerii to moment, który łączy nas wszystkich w radości z możliwości obcowania z dziełami wybitnych artystów, zarówno tych znanych, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją artystyczną podróż” – przekazała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska.
Jak dodała, galeria w nowej odsłonie to inaczej zorganizowana przestrzeń, mniej podziałów wewnętrznych, zasłonięcie części okien, ale przede wszystkim zmieniona, unowocześniona i wzbogacona ekspozycja kolekcji, która zasługuje na miano jednej z najbogatszych i najwybitniejszych w Polsce.
Podkreśliła, że to, co wyróżnia zbiór, to kompleksowa panorama dziejów sztuki polskiej od XVIII do XX wieku. Chlubą kolekcji jest przede wszystkim zbiór obrazów Jacka Malczewskiego, ale również dzieła niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów ostatnich wieków. Wśród nich są prace Józefa Pankiewicza, Władysława Podkowińskiego, Józefa Wyczółkowskiego, Józefa Chełmońskiego, Olgi Boznańskiej, Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Kantora, Romana Opałki, Wojciecha Fangora i wielu innych. Galerię współtworzą dzieła rzeźbiarskie, m.in. Władysława Szymanowskiego, Konstantego Laszczki, Bolesława Biegasa i Aliny Szapocznikow.
Systematycznie powiększana kolekcja polskiej od końca XVIII wieku do współczesności liczy około 4 tys. obiektów. Na ekspozycję kuratorzy wybrali około 700 obiektów, ponad 500 dzieł sztuki od czasów oświecenia do roku 1945 oraz około 200 dzieł sztuki współczesnej.
Scenariusz Galerii Sztuki Polskiej od końca XVIII wieku do roku 1945 opracowała dr Maria Gołąb we współpracy z dr Agnieszką Skalską i dr Arkadiuszem Krawczykiem. Scenariusz Galerii Sztuki Współczesnej opracowała dr Anna Borowiec we współpracy z Zuzanną Wagner. Autorem aranżacji jest dr Raman Tratsiuk. Projekt identyfikacji wizualnej stworzyła dr Agata Kulczyk.
Rzeczniczka podkreśliła, że na weekend otwarcia, od 19 do 21 lipca, muzeum przygotowało dla swoich gości, młodszych i starszych, ciekawy program popularyzatorski. W ten weekend muzeum będzie czynne dłużej – chętni odwiedzą je w godzinach od 10.00 do 20.00. (PAP)
rpo/ dki/