6 sierpnia 1944 r. Stalin rozkazuje marszałkowi Rokossowskiemu zatrzymanie ofensywy na Warszawę. Trwa rzeź Woli. Rozpoczyna działalność Harcerska Poczta Polowa. Na Cmentarzu Kalwińskim ginie Krystyna Wańkowicz, łączniczka dowódcy "Parasola". W Pruszkowie Niemcy organizują obóz przejściowy "Dulag 121".
"Stwierdzam, że Warszawa w swej walce obecnie nie dostaje pomocy od sprzymierzonych, tak jak nie dostawała jej Polska w 1939 r. (...) Nie prosimy o pomoc materiałową, lecz żądamy natychmiast udzielenia nam jej" - depeszuje Komendant Główny AK gen. dyw. Tadeusz Komorowski "Bór" do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie.
Stalin wydaje marszałkowi Konstantemu Rokossowskiemu rozkaz hamujący ofensywę armii sowieckiej na Warszawę.
Trwa walka w rejonie cmentarza ewangelickiego i kalwińskiego na Woli. Powstańcom udaje się odbić nekropolie, jednak ranny jest dowódca "Parasola" kpt. Adam Borys "Pług".
Niemcy zajmują Hale Mirowskie oraz Plac Żelaznej Bramy. Pod osłoną czołgów docierają do Pałacu Brühla i uwalniają gubernatora Ludwiga Fischera oraz innych hitlerowskich dostojników. Kryminaliści SS-Oberführera Dirlewangera i policjanci Reinefartha kontynuują rzeź Woli.
Przy ul. Królewskiej i pl. Małachowskiego tworzy się Zgrupowanie AK "Bartkiewicza" mjra Włodzimierza Zawadzkiego.
W Śródmieściu rozpoczyna działalność Harcerska Poczta Polowa. Pierwszego dnia młodociani listonosze przenoszą ponad 900 listów.
Nocą z 5 na 6 sierpnia kanałami ze Śródmieścia przechodzi na Mokotów łączniczka Elżbieta Ostrowska "Ela". Kanały stają się głównym szlakiem komunikacyjnym między dzielnicami walczącej stolicy.
Podczas niemieckiego ostrzału moździerzowego na pozycje powstańcze na Cmentarzu Kalwińskim ginie Krystyna Wańkowicz, ps. "Anna", "Hanna", łączniczka dowódcy "Parasola".
"Była to bardzo odważna dziewczyna, bardzo bohaterska. Ona odtąd była zawsze ze mną, we wszystkich pięciu szturmach, które odbyłem, we wszystkich akcjach była ze mną" - wspominał jej dowódca gen. Janusz Brochwicz Lewiński "Gryf". "Poszło sześciu chłopców i Krystyna z nimi. Sama się zgłosiła. Życzyłem, by spokojnie dostali się na cmentarz i czekali na nas gdzieś w zaroślach. Wychodzili tylnym wyjściem. Była 4-5 rano. Podała mi rękę na pożegnanie, śmiała się. Śpiewali +Pałacyk Michla, Żytnia, Wola+. Pół godziny później zginęli" - mówił w 2010 r. Do dziś nie udało się ustalić miejsca jej pochówku.
Na Ochocie w egzekucji ginie aktor Mariusz Maszyński. Zagrał w kilkunastu filmach m.in. w komedii "Każdemu wolno kochać" (1933), pierwszym polskim filmie, w którym dźwięk zarejestrowano bezpośrednio na taśmie filmowej.
W pruszkowskich warsztatach kolejowych Niemcy tworzą obóz przejściowy "Dulag 121" dla ludności cywilnej Warszawy. 6 sierpnia pierwszy konwój wypędzonych wyruszył z kościoła św. Wojciecha przy Wolskiej. Przejdzie przez niego co najmniej 500 tys. osób, 60 tys. trafi do obozów koncentracyjnych. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ wj/ js/