08.09.2024–13.10.2024
W Łodzi zaczyna się Festiwal Wielu Kultur. Co prawda główne wydarzenia - prawie 70 spektakli, wystaw, koncertów, i debat, zaplanowano od 4 do 13 października, ale część z nich odbędzie się w trzy kolejne niedziele, począwszy od najbliższej - 8 września.
Festiwal będzie się odbywał w ponad 20 różnych miejscach Łodzi. Poza salami koncertowymi, galeriami i teatrami, wydarzenia zaplanowano także w parkach i na placach, a także na Dworcu Fabrycznym, czy w niedostępnym na co dzień Collegium Anatomicum, a nawet w szkole podstawowej. Wśród gości festiwalu znajdą się: Andrzej Smolik, Krzysztof Wodiczko, Daniel Rycharski, Grzech Piotrowski i Urszula Dudziak, która jest też ambasadorką wydarzenia.
Chociaż otwarcie festiwalu zaplanowano na 4 października, wydarzenia festiwalowe rozpoczynają się już w najbliższy weekend. Organizatorzy przewidzieli bowiem imprezy wprowadzające w trzy wrześniowe niedziele (8, 15 i 22 września).
8 września w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi odbędzie się piknik międzypokoleniowy w oryginalnej, mongolskiej jurcie i koncert zespołu "Tęgie chłopy".
Tydzień później (15 września) w Fuzji przy ul. Milionowej 6a zaplanowano "Dzień indyjski" z prezentacją kultury hinduskiej od tradycyjnych strojów, przez kuchnię, taniec (z warsztatami), muzykę tradycyjną i współczesną muzykę taneczną z DJ-em tworzącym w takim nurcie, a w ramach "polówki" wyświetlony zostanie film z nurtu "Bollywood" - "Nazywam się Khan".
Z kolei 22 września organizatorzy zapraszają na spacer niemieckimi śladami po dzielnicy Łódź Górna.
Festiwal nawiązuje do znanego od lat wydarzenia - Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
"Historycznie Łódź to cztery kultury, ale miasto jest otwarte i tolerancyjne. Przyjmujemy wszystkich, który chcą żyć, pracować i związać się z tym miejscem. Nie są to tylko Ukraińcy, których przyjęliśmy po wybuchu wojny, ale to są także Białorusini, Hindusi, Romowie i inne grupy narodowościowe i etniczne. Jest to więc festiwal dla wszystkich. Ma podkreślać tożsamość różnych grup, ale też je integrować wokół miejsca, w którym żyją" - powiedziała PAP wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa Wodnicka.
Festiwal koncertem 4 października w łódzkim Klubie Wytwórnia otworzy Grzech Piotrowski, który specjalnie na tę okazję reaktywuje słynną World Orchestra, międzynarodowy projekt muzyczny, który zgromadzi na scenie 50 artystów z całego globu.
Szczyt prezentacji festiwalowych i wydarzeń towarzyszących zaplanowano między 5 i 13 października. Premierowe projekty zaprezentują w Łodzi między innymi: Daniel Rycharski, jeden z najgłośniejszych artystów wizualnych młodego pokolenia, Mihaela Drăgan, współtwórczyni pierwszego feministycznego romskiego teatru w Rumunii, Krzysztof Wodiczko, światowa ikona sztuki zaangażowanej i Victoria Myronyuk, eksperymentująca reżyserka ukraińska.
Michał Zadara, twórca teatralny do współpracy przy projekcie „400 mkw. nadziei” zaprosił Andrzeja Smolika. Na skrawku ziemi w Parku Ocalałych, który pozostawiono bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka, performerem w tym projekcie będzie natura - rośliny i zwierzęta. Finałem projektu będzie dwukrotny występ Smolika w Parku Ocalałych i to o nietypowych porach - o świcie i o zachodzie słońca.
Bezprecedensowym wydarzeniem Festiwalu będzie pierwsza w Polsce monograficzna wystawa Ceiji Stojki, zmarłej przed dziesięciu laty romskiej malarki i pisarki z Austrii. Spektakl „Klinika Ocalenia Złamanego serca” ukraińskiej artystki Victorii Myronyuk umożliwi festiwalowej publiczności wejście do niedostępnej na co dzień, zabytkowej auli Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z kolei niemiecki producent muzyczny - Roosevelt wystąpi w przestrzeni Dworca Fabrycznego.
Festiwal jest finansowany ze środów publicznych i przez partnerów, a jego koszt sięga 1,8 mln zł. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Szczegółowy harmonogram jest już dostępny na stronie internetowej festiwalu lodzwielukultur.pl. Organizatorzy zapowiedzieli, że w najbliższych dniach do łodzian dotrą bezpłatne gazetki z programem. (PAP)
Autor: Marek Juśkiewicz
jus/ dki/