Instytut Książki powołał nowych członków rady oraz ekspertów mających wspierać jego kluczowe projekty. W piątek instytucja poinformowała również o wybraniu nowej kapituły, której zadaniem jest wybór laureata Nagrody Transatlantyk.
Przewodniczącą rady została wydawczyni i prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska, a zastępcą filolog, literaturoznawca i dyrektor Biblioteki Śląskiej dr Artur Madaliński. W nowo powołanej Radzie zasiadły również tłumaczki: dr hab. Magdalena Heydel i Antonia Lloyd-Jones, oraz autor książek dla dzieci Grzegorz Kasdepke. Powołania na czteroletnią kadencję członkom rady wręczono w piątek w Krakowie podczas pierwszego posiedzenia.
„Rada będzie odgrywała kluczową rolę w kształtowaniu strategii i programu Instytutu, który 1 czerwca 2024 roku zainaugurował swoją działalność jako nowa państwowa instytucja kultury powstała w wyniku połączenia dotychczasowego Instytutu Książki oraz Instytutu Literatury" – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec, cytowany w komunikacie Instytutu. "Bardzo liczymy na to, że Instytut wróci na właściwe tory i będzie służyć pisarzom i czytelnikom oraz rozwojowi piśmiennictwa i czytelnictwa w Polsce, że będzie wyznaczał odpowiednie standardy w kulturze, zwłaszcza literaturze” – dodał wiceminister kultury.
Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Jankowicz przypomniał, że misją Instytutu Książki jest animowanie polskiej przestrzeni literackiej oraz promocja polskiej literatury za granicą. „Rada IK, składająca się z ekspertek i ekspertów od lat zajmujących się działalnością literacką i proczytelniczą, będzie niezwykle ważnym punktem odniesienia dla naszych inicjatyw programowych” – dodał Jankowicz.
W piątek instytucja poinformowała również o powołaniu nowych zespołów eksperckich, które mają uczestniczyć w realizacji działań programowych Instytutu Książki w obszarze tłumaczeń, promocji literatury i projektów wydawniczych. W skład zespołu eksperckiego oceniającego wnioski zagranicznych wydawców literatury dziecięcej, młodzieżowej oraz komiksu zostali powołani Maria Deskur, Barbara Gawryluk, dr hab. Tomasz Z. Majkowski i Joanna Olech. Natomiast w zakresie literatury pięknej - obejmującej prozę, poezję, dramat, a także humanistykę i historię - w skład zespołu weszli: Magdalena Kicińska, prof. dr hab. Dorota Kozicka, dr Jakub Skurtys, Ewa Wojciechowska oraz prof. dr hab. Ryszard Koziołek.
Jak przekazał Instytut, w tym roku powołano także nową kapitułę, której zadaniem jest wybór laureata Nagrody Transatlantyk - wyróżnienia przyznawanego wybitnym ambasadorom i ambasadorkom literatury polskiej za granicą. W tym gremium znaleźli się Tomasz Pindel, Anna Wasilewska i Agata Zano, w skład jury wchodzą także laureaci nagrody z ostatnich trzech lat oraz dyrektor Instytutu Książki.
W czerwcu br. Instytut Książki rozpoczął działalność jako nowa państwowa instytucja kultury. Powstał na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 kwietnia 2024 r. w wyniku połączenia dotychczasowego Instytutu Książki i Instytutu Literatury. Dyrektorem Instytutu został Grzegorz Jankowicz.(PAP)
juka/ miś/