Schrony bojowe, spacery i koncerty to tylko część atrakcji, które czekają na uczestników tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie śląskim. W dniach 14-15 września mieszkańcy regionu będą mogli odkrywać bogactwo kulturowe i historyczne regionu podczas licznych wydarzeń kulturalnych.
Europejskie Dni Dziedzictwa to coroczne święto kultury, historii i tradycji, które gromadzi miłośników dziedzictwa z całej Europy. W 2024 roku, w województwie śląskim, odbędą się liczne wydarzenia i atrakcje, które mają na celu przybliżenie mieszkańcom oraz turystom bogactwa kulturowego i historycznego regionu.
Podczas tegorocznego wydarzenia będzie można zwiedzać dwa schrony bojowe na Szlaku Fortyfikacji Obszaru Warownego "Śląsk". Schron nr 27 przy ul. 1 Maja 374 oraz schron nr 33 przy ul. Cynkowej będą otwarte dla zwiedzających 14 września. Oprócz zwiedzania schronów, organizatorzy przygotowali wystawy militariów z okresu międzywojennego i II wojny światowej oraz rekonstrukcje historyczne. Na miejscu będzie możliwość spotkania z rekonstruktorami i spróbowania strzelania z replik ASG.
Muzeum Śląskim w Katowicach również oferuje wiele interesujących wydarzeń. W sobotę, 14 września, o godzinie 11.00 odbędzie się oprowadzanie po terenie Parku Boguckiego i dzielnicy, pod hasłem "Zielonym szlakiem. Szlakiem kopalni". Spacer potrwa od 60 do 90 minut, a bilety za 1 zł umożliwią także wejście na wystawy stałe i czasowe tego dnia. Uczestnicy dowiedzą się, jak obecna roślinność miasta odzwierciedla dawny krajobraz i jaki wpływ na dzielnicę miała nieczynna kopalnia Katowice.
O 12.30 rozpoczną się warsztaty rodzinne "A może by tak kolaż?". Limit to 10 rodzin, a bilet kosztuje 5 zł (obejmuje dwie osoby dorosłe i dzieci). Uczestnicy będą mogli tworzyć kolaże, łącząc różne techniki artystyczne, od malowania po rysunek i wyklejanie, w zabawie, która zachęca do kreatywności.
Na zakończenie dnia, o godzinie 16.00, odbędzie się oprowadzanie "Byzuch u Ferdynanda". Spacer potrwa około 60 minut i pozwoli uczestnikom na poznanie historii kopalni "Ferdynand" oraz jej wpływu na miasto.
Również na Zamku w Pszczynie 14 września odbędzie się spacer "Wokół Pomnika Historii", który pozwoli uczestnikom zgłębić bogatą historię zespołu zamkowo-parkowego. Spacer rozpocznie się o godzinie 11.00 na dziedzińcu zamkowym przy Bramie Wybrańców i będzie okazją do odkrycia sztuki, obyczajów oraz tradycji, które towarzyszyły życiu arystokracji pszczyńskiej. Uczestnicy dowiedzą się również więcej o życiu książąt pszczyńskich, ich gościach, służbie oraz mieszkańcach miasta, którzy przez wieki współtworzyli to wyjątkowe miejsce.
Instytut im. Wojciecha Korfantego ponownie włącza się w Europejskie Dni Dziedzictwa, tym razem pod hasłem "Szlaki. Sieci. Połączenia". 15 września w Katowicach odbędą się plenerowe koncerty chórów pod hasłem "CZEŚĆ każdej PIEŚNI!". Pieśni śląskie, polskie, niemieckie, żydowskie, ukraińskie i inne będą rozbrzmiewać na placach, skwerach i w ogrodach miasta. Oprócz koncertów zaplanowano warsztaty śpiewu białego, wykład oraz spacery z przewodnikiem. W wydarzeniu weźmie udział ponad 100 chórzystów, a całość zwieńczy flash mob "Z pieśnią na ustach".
Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest szerzenie wiedzy historycznej i kulturalnej, promowanie różnorodności regionalnych tradycji oraz podkreślanie wspólnych korzeni kultury europejskiej. W ramach wydarzeń opiekunowie zabytków i instytucji kulturalnych zapewniają bezpłatny dostęp do muzeów, skansenów, parków i ogrodów, oferując jednocześnie liczne atrakcje, takie jak koncerty, festyny, wystawy czy prezentacje ginących zawodów.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największe tego typu wydarzenie na kontynencie, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie. Polska dołączyła do tego międzynarodowego projektu w 1993 roku, będąc jednym z 50 krajów zaangażowanych w jego organizację.
Więcej wydarzeń odbywających się w woj. śląskim można wyszukać na stronie w kalendarium, wybierając dedykowany obszar: https://edd.nid.pl/ (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ dki/