Polska Agencja Prasowa po raz pierwszy w tym roku weźmie udział w Nocy Muzeów. W sobotę w postindustrialnych wnętrzach dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej PAP będzie można przedpremierowo zobaczyć wystawę "25 lat polskich przemian". Oficjalne otwarcie - 29 maja.
25-lecie odrodzonej Polski to okazja, by spojrzeć wstecz i zobaczyć, jak zmieniło się nasze otoczenie i my sami, jaką zapłaciliśmy cenę, co się udało, a co jeszcze przed nami. Polska Agencja Prasowa włącza się w obchody 25-lecia wolności poprzez wystawę, debatę na temat polskiej transformacji, wręczy także nagrodę Pióro Wolności dla dziennikarzy, dzięki którym słowo „Poland” wybrzmiało za żelazną kurtyną.
Noc Muzeów to zapowiedź tego wszystkiego, co będzie się działo 29 maja, kiedy to odbędzie się debata na temat polskiej transformacji, uroczystość wręczenia nagrody i oficjalne otwarcie wystawy.
Jednak już 17 maja w czasie nocnego zwiedzania będzie można zobaczyć próbkę PAP-owskich archiwów. Zdjęciom towarzyszyć będą fragmenty depesz, bo reporterzy i fotoreporterzy PAP byli obecni przy najważniejszych wydarzeniach ostatniego 25-lecia: upadku systemu komunistycznego w 1989 roku, powstaniu pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego, pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski, przyznaniu Nobla Wisławie Szymborskiej, wejściu Polski do NATO i Unii Europejskiej.
Przypomnimy także karnawał Solidarności, dalekie loty Adama Małysza, Euro 2012, nominację Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego, ale i manifestacje związków zawodowych.
Zapowiedź wystawy pt. "25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP" będzie można oglądać w sobotę w dawnej drukarni PAP (ul. Mińska 65 w Warszawie). Na miejsce chętnych dowiezie autobus kursujący po najbardziej znaczących punktach na muzealnej mapie Warszawy.
Dodatkową atrakcją sobotniego wieczoru będą eksponaty z czasów PRL-u: produkowane w Polsce samochody Syrenka, mały Fiat, Polonez i Tarpan, pierwszy kolorowy telewizor na licencji radzieckiej, a także rekonstrukcja stoiska mięsnego. Będzie można posmakować bazarowych pyz, waty cukrowej i wody sodowej z ulicznego saturatora. Każdy chętny będzie mógł też zagrać w gry podwórkowe - kapsle czy gumę. Rozstrzygnięty zostanie konkurs na film o grach podwórkowych.
"Wystawa kierowana jest zwłaszcza do młodych ludzi, wycieczek szkolnych, które - miejmy nadzieję, licznie będą ją odwiedzać" - uważa wiceprezes PAP Arkadiusz Szymanek. Jak dodał, Polska Agencja Prasowa - dzięki swojej długoletniej tradycji - ma wiele do przekazania o historii ostatniego 25-lecia. Dlatego, jak mówił, wystawa może też stać się okazją do wizyt całych rodzin. "Chcielibyśmy, aby starsze pokolenie opowiedziało dzieciom o swoim dzieciństwie i młodości w PRL-u. Myślę, że to może być ciekawa forma wizyt rodzinnych" - dodał.
Nocy Muzeów w Starej Drukarni PAP towarzyszyć będzie występ warszawskiego zespołu Menele. Muzyka, którą grają, nawiązuje do folkloru przedwojennej Warszawy. Oprócz znanych warszawskich szlagierów zespół gra autorskie kompozycje, które wpisują się w klimaty starej Pragi, Czerniakowa czy Targówka.
Noc Muzeów w Starej Drukarni PAP rozpocznie się 17 maja o godzinie 18 i potrwa do 1 w nocy.
Wystawa ma patronat prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 25-lecie Wolności. Honorowy patronat nad wystawą sprawuje MEN i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej o wystawie i imprezach towarzyszących obchodom rocznicowym: http://fotokronika.pap.pl/ (PAP)
agz/ dog/ aszw/ bk/