Od 21 września kaliszanie będą mogli poznawać historię Polski za pośrednictwem pięciu komputerowych gier przygodowych. Instytut Pamięci Narodowej przygotował edukacyjny projekt pn. Mobilny Przystanek Historia Przyszłości", który zagości w Kaliszu.
„Mobilny Przystanek Historia Przyszłości”, jak informują przedstawiciele IPN, to interaktywna wystawa, wyposażona w stanowiska z komputerami i urządzeniami VR (wirtualnej rzeczywistości).
„Dla chętnych przygotowano pięć gier. Mają na celu pogłębianie wiedzy historycznej, rozwijanie postaw obywatelskich oraz zwiększanie wrażliwości emocjonalnej” – przekazuje organizator.
Pierwszy z projektów nazywa się „Lotnicy – wojna w przestworzach”. Produkcja opowiada o dokonaniach polskich lotników walczących w trakcie II wojny światowej.
„Gra szyfrów” to lektura szkolna, której gra osadzona jest w czasach wojny polsko-bolszewickiej. Zadaniem gracza jest złamanie wrogich szyfrów i unieszkodliwienie pancernych pociągów.
Z kolei o losach powstańców warszawskich i o walczącej Warszawie opowiada gra „Warsaw Rising”.
Gra „Szybowcowa '87” to aplikacja stworzona na urządzenia VR, która przenosi się do PRL-owskiego mieszkania we Wrocławiu, gdzie drukowano prasę podziemną. „Mieszkanie jest oddane wiernie oryginałowi, a dodatkowo jest interaktywne. Bez trudu można powielić kolejne strony druku czy podsłuchać przez radio rozmowy funkcjonariuszy SB” – zapowiada organizator.
Natomiast "Świadectwo poMOCY" jest etiudą filmową opowiadającą o losach rodziny Ulmów, którzy dali schronienie Żydom w trakcie II wojny światowej. Wskutek donosu cała rodzina wraz z ukrywanymi Żydami została rozstrzelana. Historia przedstawiona jest z perspektywy sześcioletniej Basi.
Projekt udostępnia tablety z edukacyjnymi podcastami i quizami. Dla nauczycieli i edukatorów dostępne będą materiały dydaktyczne, które mogą posłużyć do przygotowania lekcji historii.
Mobilny punkt będzie do dyspozycji kaliszan od 21 do 23 września na placu Bogusławskiego przy teatrze w multimedialnej sali mobilnej w godzinach 10-20. Wejście do MPHP jest bezpłatne.
Organizatorzy informują, że aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wyrazić zgodę na rozpowszechnianie wizerunku. Do 18. roku życia potrzebne jest pisemne oświadczenie rodziców. Stanowiska VR dostępne są dla wszystkich, którzy ukończyli 13. rok życia. Poniżej tego wieku uczestnicy mogą skorzystać z pomocy gier na komputerach stacjonarnych.(PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ miś/