661. rok akademicki został we wtorek zainaugurowany w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jak zapewnił nowy rektor UJ prof. Piotr Jedynak, kolejna kadencja władz rektorskich i dziekańskich uczelni będzie okresem wymagającym i pełnym wyzwań, którym jednak – zaznaczył – na pewno one podołają.
Podczas uroczystości w Auditorium Maximum UJ ustępujący rektor prof. Jacek Popiel, zgodnie z tradycją uniwersytecką, przekazał insygnia władzy rektorskiej: berło, łańcuch i pierścień prof. Piotrowi Jedynakowi, 307. rektorowi najstarszej uczelni wyższej w Polsce.
Prof. Jedynak w swoim przemówieniu przypomniał, że jest on pierwszym - po równo 100 latach - rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego reprezentującym nauki ekonomiczne. „Nie wspominam o tym bynajmniej wyłącznie w celach ornamentacyjnych lub na zasadzie czysto kurtuazyjnej wzmianki, stosowanej w tego rodzaju jubileuszowych okolicznościach. Ekonomia to przecież, etymologicznie, oiko-nomia, prawo, na mocy którego zarządza się domostwem. Domostwem tym jest dla mnie, rzecz jasna, Uniwersytet Jagielloński” - podkreślił.
Rektor w swoim przemówieniu zaznaczył, że dokładnie miesiąc temu rozpoczęła się kolejna kadencja władz rektorskich i dziekańskich Uniwersytetu Jagiellońskiego, powołanych na lata 2024–2028. „Będzie to z pewnością okres wymagający i pełen wyzwań, którym jednak – nie mam co do tego żadnych wątpliwości – podołamy na pewno” - ocenił.
Według niego jednym z ważniejszych wyzwań stojących przed władzami uczelni jest ocena długofalowych skutków wywołanych przez wejście w życie tzw. Ustawy 2.0. Konieczne jest również – mówił - przeprowadzenie pogłębionej analizy innych regulacji ustawowych obowiązujących w obszarach newralgicznych dla systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwłaszcza na gruncie prawa zamówień publicznych, lub też zmian zachodzących w strukturze demograficznej kraju, które już prowadzą do spadku liczby studentów.
„Równie palące są kwestie związane z ekologią, ochroną środowiska naturalnego i przeciwdziałaniem zmianom klimatu, wobec których uniwersytety muszą się wykazać aktywną postawą” - zaznaczył prof. Jedynak.
W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na rosnące koszty utrzymania uczelni publicznych, które wymagają nie tylko racjonalizacji wydatków i zwiększenia efektywności gospodarowania dostępnymi zasobami, lecz także pozyskiwania źródeł finansowania alternatywnych wobec subwencji i grantów.
Rektor UJ mówił o trudnej materialnej młodzieży akademickiej, wynikającej z ograniczonego dostępu do domów studenckich, niewystarczającej wysokości stypendiów czy wreszcie wysokich kosztów życia.
"Żywię jednak nadzieję, że działania podjęte w ostatnim czasie w Uniwersytecie Jagiellońskim – zakup domu studenckiego przy ul. Racławickiej 9a, intensyfikacja wysiłków na rzecz budowy akademika na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ – pozwolą ten stan rzeczy zmienić" - zapowiedział rektor UJ.
Nowa kadencja władz rektorskich i dziekańskich UJ – ocenił prof. Jedynak - jest w stanie otworzyć przed Uniwersytetem zupełnie nowe perspektywy rozwoju. "O ile tylko zdołamy skuteczniej niż dotąd wykorzystać atuty, które już posiadamy, a które dają nam wszelkie możliwości po temu, aby – nie rezygnując z tradycji i znakomitego dziedzictwa poprzedników – zapewnić najstarszej polskiej Wszechnicy status czołowej jednostki akademickiej Europy" - wskazał rektor.
Zapowiedział on intensyfikację działań, które pozwolą przekształcić krakowską uczelnię w "ośrodek przodujący pod względem doskonałości naukowej i dydaktycznej, otwarty na innowacje i wyróżniający się konkurencyjnością, stale zwiększający jakość i zakres działań aplikacyjnych i wdrożeniowych, aktywnie współpracujący z otoczeniem społeczno-gospodarczym, z inwencją i determinacją propagujący wartości, trendy i postawy pożądane w naszym środowisku, adekwatnie reagujący na zmiany społeczne i technologiczne, zdolny adaptować się do sytuacji nadzwyczajnych i kryzysowych, z którymi od kilku lat konfrontujemy się coraz częściej".
Nowy rektor złożył podziękowania poprzedniemu rektorowi prof. Jackowi Popielowi. "Jestem pewny, że Uniwersytet Jagielloński nie przeszedłby przez minione czterolecie bez szwanku, gdyby nie wysiłki, które podejmował on z odwagą i konsekwencją, ponosząc niejednokrotnie znaczne osobiste koszty" - zaznaczył prof. Jedynak.
Podczas inauguracji roku akademickiego prof. Jacek Popiel otrzymał złoty medal "Plus ratio quam vis".
Uroczystość w Auditorium Maximum poprzedziła msza święta odprawiona w akademickiej kolegiacie św. Anny. Po nabożeństwie orszak profesorów przeszedł z gmachu Collegium Maius do Collegium Novum. Reprezentowany był w nim każdy z szesnastu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a każdy z profesorów ubrany był w togę, której kolor symbolizuje dany wydział. W tym roku przemarsz został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego nastąpiła immatrykulacja (akt przyjęcia w poczet) studentów reprezentujących wszystkie wydziały UJ oraz wręczenie nagród rektora UJ Laur Jagielloński. Wykład inauguracyjny "Typowe i atypowe struktury w teorii kwantowej" wygłosił prof. Karol Życzkowski z Instytutu Fizyki Teoretycznej UJ.(PAP)
rgr/ zan/