Sejm RP upamiętnił w piątek 180. rocznicę urodzin Wawrzyńca Hajdy, śląskiego działacza niepodległościowego i literata, który całe życie poświęcił walce o prawa narodowe Polaków w zaborze pruskim.
"Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oddaje hołd Wawrzyńcowi Hajdzie. Niech jego postać, symbolizująca obronę polskości oraz maksymę: +Miłość ojczyzny, pobożność, oświata niech twoje życie w jedne węzeł splata+, na zawsze pozostanie w pamięci Polaków" – napisano w uchwale Sejmu.
"Wawrzyniec Hajda gorąco wierzył w odrodzenie się niepodległej Polski, w swoich wystąpieniach głosił, że przed narodem polskim stoi wiele trudności, ale po latach zdominowanych przez wojnę w Europie powstanie wolna i silna Polska" – napisano w uzasadnieniu uchwały. Podkreślono również, że "słowa, których jest autorem: +Gdy serca Polaków w miłości do Ojczyzny zagrają dzwonowym grzmotem, to wtedy dla Polski godzina wolności uderzy+ - przyniosły mu przydomek +Wernyhora+. Jego działania koncentrowały się na utrzymaniu polskiej tożsamości narodowej, języka i tradycji w obliczu intensywnej polityki germanizacyjnej, prowadzonej przez władze pruskie".
Na polu działalności narodowej skupił się na pracy z młodzieżą. Był również redaktorem polskojęzycznych gazet. Swoje poglądy głosił także podczas licznych spotkań i wieców, mobilizując ludność do obrony swojej tożsamości narodowej. Dzięki konsekwentnej pracy i determinacji Wawrzyńca Hajdy i jego uczniów udało się utrzymać polskość na Śląsku, co miało kluczowe znaczenie dla przetrwania polskiego dziedzictwa na tych terenach w trudnym czasie pruskiej dominacji.
szt/ miś/