16 działaczy opozycji antykomunistycznej zostało w piątek w Kielcach odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności. Ryzykowaliście nie tylko utratę pracy, wolności, zdrowia, ale i życia. Za państwa postawę należą się szczególne podziękowania – powiedział zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma.
Odznaczeni działacze w większości należeli do NSZZ „Solidarność”, uczestniczyli w strajkach i protestach w swoich zakładach pracy oraz zajmowali się kolportażem nielegalnych wydawnictw. Część z nich była internowana 13 grudnia 1981 roku, inni zostali powołani na tzw. ćwiczenia do wojskowych obozów internowania.
Aktu dekoracji dokonał dr Mateusz Szpytma, który podkreślił, że uroczystość miała miejsce w przeddzień rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. „Losy bł. ks. Jerzego Popiełuszki pokazują, co mogło spotkać również państwa. Wielu z was doświadczyło przymusowego wcielenia do wojska, gdzie stosowano represje psychiczne i fizyczne. Wielu zachęcano do współpracy agenturalnej, mszczono się za działalność w `Solidarności`, ale przetrwaliście to. Ryzykowaliście nie tylko utratę pracy, wolności, zdrowia ale i życia, tak jak ks. Jerzy Popiełuszko. Za państwa postępowanie należą się szczególne podziękowania” – powiedział dr Szpytma.
Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. Rafał Górski, który prowadził działalność opozycyjną w Kielcach, zajmując się drukowaniem i kolportażem niezależnej prasy, np. gazety „Wolność i Solidarność”. Brał także udział w rozpowszechnianiu prasy nielegalnej podczas pogrzebu mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w czerwcu 1988 r. w Wąchocku.
„Odznaczenie to dla mnie osobiste wyróżnienie, ale przede wszystkim hołd dla wszystkich, którzy walczyli o nasze ideały” – powiedział Górski. „To nie tylko medal, ale symbol naszej wspólnej walki, naszych marzeń o wolnej i sprawiedliwej Polsce oraz nieustającego ducha +Solidarności+” – dodał.
Krzyż Wolności i Solidarności to odznaczenie przyznawane za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski. Prezydent RP nadaje je na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Dotychczas Krzyżem Wolności i Solidarności uhonorowano 7383 osoby. (PAP)
wdz/ miś/